12 grudnia 2011

"Wygnana Królowa" Cinda Williams Chima

"Han Alister wędruje na południe, by rozpocząć naukę w Mystwerku w Oden's Ford. Wyjazd z Fells nie oznacza jednak, że nie grozi mu już niebezpieczeństwo. Każdy jego krok śledzą Bayarowie, potężna rodzina czarowników, pragnąca odzyskać stary amulet. Także w Mystwerku czają się zagrożenia. Han poznaje tam Kruka, tajemniczego czarownika, który zgadza się uczyć go tajników czarnej magii. Czy Han tego nie pożałuje? Tymczasem księżniczka Raisa ana'Marianna ucieka przed małżeństwem z przymusu w towarzystwie swojego przyjaciela Amona i jego drużyny kadetów. Najbezpieczniejszym dla niej miejscem jest Wien House, akademia wojskowa w Oden's Ford. Jeżeli księżniczce uda się uchodzić tam za zwykłą kadetkę, uczelnia zapewni jej zarówno schronienie, jak i wykształcenie potrzebne do tego, by podołać roli kolejnej królowej z dynastii Szarych Wilków. Wszystko się zmienia, gdy ścieżki Hana i Raisy krzyżują się w tej epickiej baśni o niepewnych przyjaźniach, bezwzględnej polityce i nieodpartej sile uczuć." 


Han i Tancerz wyruszają do Oden’s Ford, gdzie mają wstąpić do szkoły i uczyć się wszelkich tajemnic magicznych, które nie tylko mogą pomóc w odkryciu własnej tożsamości, ale także pozwolą usytuować swoją pozycję w wojnie, która targa Siedmioma Królestwami. Także Raisa, przyszła królowa Fells, potajemnie wyrusza wraz z kapralem Amonem i jego drużyną – Zgrają Szarych Wilków, w tym samym kierunku, lecz ich celem nie jest szkoła magii, lecz szkoła wojskowa. Raisa wierzy, że nauczy się w niej wszystkiego, co pozwoli jej dobrze władać swoim krajem.

Jednak za Raisą podąża z pościgiem syn Wielkiego Maga i gwardia królewska, podczas gdy Hana niespodziewanie ściga córka Bayarów. Drogi bohaterów krzyżują się zaskakująco, zmieniając bieg ich losu i wpływając na decyzje, które podejmują. Raisa, pod przebraniem Rebeki Morley, postanawia ukrywać się wśród kadetów uczelni, podczas gdy Han postanawia raz na zawsze rozprawić się z Micahem Bayarem, swoim największym wrogiem. Lecz nie wie, co kryje się tuż za rogiem, bliżej niż mógłby się spodziewać… 

Wygnana Królowa to drugi tom obszernej powieści stworzonej przez Cindę Williams Chimę, wchodzący w skład cyklu Siedmiu Królestw. W zasadzie wielowątkowość fabuły, znamienna dla księgi pierwszej, wydaje się w przypadku drugiej części niesamowitym atutem chociażby dlatego, że wciąż i wciąż piętrzą się przed postaciami nowe problemy, nowe zagadki. Czytelnik zostaje wciągnięty w świat, gdzie każdy fałszywy ruch może zakończyć się śmiercią bądź dotkliwą karą, w świat gdzie należy pilnować się na każdym kroku. Targany wojnami kraj nie pozostawia złudzeń – sprawiedliwość to tylko puste słowo. Wie o tym doskonale Han Alister, który przez wiele lat musiał kraść, by przeżyć i utrzymać swoją rodzinę. Tu nie ma miejsca dla mięczaków i słabeuszy.

Cała recenzja na:

 Za książkę dziękuję portalowi ParanormalBooks!

Original: The Exiled Queen, A Seven Realms Novel, Book Two
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 9.11.2011

9 komentarzy:

 1. Nie znałam tego cyklu, ale Twoja recenzja brzmi bardzo ciekawie. A skoro książka jest interesująca i wciągająca, warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm, nie kojarzę tej serii, ale opis drugiego temu brzmi obiecująco! Dla mnie wielowątkowość to duży atut książki - o ile oczywiście udaje się zachować przejrzystość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wcześniej nie zwracałam na tą serię większej uwagi i z pewnością teraz się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria ciekawa, szkoda, że wciąż przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszą część mam wypożyczoną z biblioteki i chociaż bardzo bym chciała już ją przeczytać, niestety obecnie brak mi czasu.
  I muszę przyznać, że podobają mi się okładki do tej serii. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. pierwsza część bardzo mi się podobała, dlatego po 2 też chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdobyłam pierwszy tom i ostrzę sobie na niego zęby (może w święta...), ale okładka oryginalna zdecydowanie bardziej mi się podoba. Może przez pewne skojarzenia z ukochanym "Władcą pierścieni" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam mieszane odczucia co do tej serii, nie do końca jestem jednak do niej przekonana, ale może z czasem się to zmieni.

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)