16 czerwca 2013

Wyniki konkursu z Bukowym Lasem!

Wczoraj minął termin przesyłania odpowiedzi na pytanie konkursowe, które zorganizowałam wspólnie z wydawnictwem Bukowy Las. Pytanie brzmiało: Jak zinterpretowałbyś tytuł powieści Johna Greena Papierowe miasta? Odpowiedzi były bardzo fajne, niektóre nieco bardziej wymyślne, ale wszystkie miały w sobie to COŚ. Nagrodzić mogłam jednak tylko jedną osobę i po długim zastanowieniu w końcu wybrałam...

Nagroda w postaci świeżutkiej powieści Johna Greena Papierowe miasta wędruje do...

Iluzjonistki
 
 A oto zwycięska odpowiedź na moje pytanie:


"Papierowe miasta początkowo skojarzyły mi się z domkami z kart - kruchymi i delikatnymi konstrukcjami, które może zniszczyć najmniejszy powiew wiatru. To banalne, wiem, ale to trochę tak jak z naszym życiem - często tworzymy sobie iluzje, w których żyjemy, świadomi tego, że to tylko bańki mydlane, które mogą pęknąć w każdej chwili. Jednak dużo bardzie podoba mi się interpretacja, która pojawiła się w mojej głowie pewnej burzowej nocy, kiedy nie mogłam zasnąć. Papier - owszem, łatwo go zniszczyć, ale też można nadać mu przeróżne kształty i zmieniać jego kolor tyle razy, ile tylko zapragniemy. Miasta - skupiska ludzi i ich marzeń, miejsca, w którym dokonują się przeróżne cuda, symbole życia i tego, co człowiek może osiągnąć. Jeśli połączyć ze sobą te dwa słowa i wszystkie skojarzenia, to papierowe miasta przestają być symbolem ulotności i smutku. Stają się czymś zupełnie przeciwnym. Pokazują, jak wiele możemy osiągnąć, jeśli tylko uwierzymy w siebie i swoje możliwości. Bo papierowe miasta to życie, które możemy kształtować tak, jak tylko zapragniemy. Czasami trzeba po prostu stawić czoła lękom i obawie, że coś może nie wyjść i zacząć zmieniać swoje życie tak, abyśmy go nigdy nie żałowali. Przecież to nie takie trudne chwycić w ręce kolorowe kredki i zacząć nadawać kolory kolejnym dniom."

Dlaczego wybrałam akurat tę odpowiedź? Bo podchodzi do problemu z dwóch stron - zgadzam się co do ulotności naszego życia i wizji miast pełnych smutku, a jednocześnie zaimponowała mi interpretacja, która zakłada możliwość zmienienia tych szarych, papierowych egzystencji w pełne kolorów światy. Dołączam się do apelu - chwyćmy w dłonie kredki i pomalujmy nasze życie na takie kolory, jakie nam się marzą :) Dziękuję Iluzjonistce za tę inspirującą odpowiedź i jednocześnie proszę sprawdzić maila - właśnie wysłałam informację o wygranej :)

Pragnę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w moim konkursie. Przykro mi, że nie mogę nagrodzić Was wszystkich, ale wtedy to nie byłby konkurs... Obiecuję jednak, że to nie ostatni na moim blogu :) Mam nadzieję, że się nie zniechęciliście i będziecie wypatrywać kolejnej zabawy :)

Za możliwość zorganizowania konkursu dziękuję wydawnictwu Bukowy Las :)

 

11 komentarzy:

 1. Gratulacje! Faktycznie świetna odpowiedź :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję! Bardzo ciekawa odpowiedź. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję - również podoba mi się odpowiedź. :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczęście się do mnie uśmiechnęło. ;) Bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję! Miłej lektury życzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję i życzę wielu radości podczas czytania zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)