01 stycznia 2016

Noworoczne zapowiedzi książkowe

Kochani, rozpoczął się nowy, 2016 rok, zatem czas na szybki przegląd zapowiedzi książkowych na co warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach? Oto moje propozycje :)

Premiera: 13 stycznia 2016 
Tu i teraz
Ann Brashares
GW Foksal/YA!

Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju – przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z „tubylcami” jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves?

Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?

Premiera: 13 stycznia 2016 
Wilki Lokiego
K.L. Armstrong, M.A. Marr
GW Foksal/Wilga

Fantastyczna podróż w świat mitologii.

Historia rozpoczyna się w Blackwell w Południowej Dakocie, gdzie wszyscy mają coś wspólnego z bohaterami podań wikingów. Każdy z mieszkańców jest bezpośrednio spokrewniony z Thorem lub Lokim.

Przed nastolatkiem Mattem Thorsenem świat mitologii nordyckiej nie ma żadnych tajemnic. Posiada ogromną wiedzę o sagach, bóstwach i pobocznych postaciach z legend. Podobnie jak jego dwaj najlepsi przyjaciele z tej samej klasy, Fen i Laurie, doskonale zna podanie o Ragnarök – zmierzchu bogów, podczas którego stoczona zostanie walka pomiędzy bogami i olbrzymami, dowodzonymi przez podstępnego Lokiego. Tylko bogowie mogą powstrzymać koniec świata i uchronić Ziemię przed zniszczeniem.

Pewnego dnia, czytając tajemnicze runy, chłopcy odkrywają, że Ragnarök się zbliża. Bez względu na to, jak nieprawdopodobne się to wydaje, legenda spełnia się na ich oczach. W dodatku to właśnie oni będą musieli stoczyć walkę o losy świata. Mimo że nie wiedzą, jaki finał ich czeka, będzie to bez wątpienia największa przygoda ich życia…

Premiera: 13 stycznia 2016 
Złe dziewczyny nie umierają
Katie Alender
Feeria Young

Alexis ucieka w fotografowanie i trzyma się na uboczu, jak niejedna nastolatka. Nie każdy jest urodzoną cheerleaderką. Zresztą jak się żyje z takimi rodzicami, nie ma w tym nic dziwnego. Młodsza siostra Alexis, trzynastoletnia Kasey, też jest specyficzna, z tym swoim zbzikowaniem na punkcie starych lalek. W sumie życie Alexis, choć trochę wyobcowane, nie odbiega od normy. Tak się przynajmniej wydaje…

Nagle sprawy wymykają się spod kontroli. Staje się jasne, że złowróżbne sygnały to był dopiero przedsmak prawdziwej grozy. Kasey zaczyna się zachowywać jeszcze bardziej niepokojąco niż wcześniej: jej błękitne oczy skrzą czasem zielonym blaskiem, pamięć odmawia jej posłuszeństwa, a słowa… słowa, które wypowiada, są żywcem wyjęte z dawnych epok. Kasey z radosnej kolekcjonerki lalek zmienia się w uosobienie zła. Dziwne rzeczy dzieją się też w domu. Drzwi otwierają się i zamykają, pchane niewidzialną ręką, woda sama się gotuje, klimatyzacja, choć wyłączona, przepełnia całe wnętrze chłodem.

Początkowo Alexis bierze te sytuacje za urojenia, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że wszystko dzieje się naprawdę i tylko ona może podjąć walkę z czającym się zagrożeniem i ratować siostrę. Tylko czy zielonooka potworna dziewczynka to wciąż ta sama osoba co wcześniej?

Premiera: 13 stycznia 2016 
Spróbujmy od nowa
Penny Jordan
Harper Collins

Olivia i Caspar na pozór mają wszystko. Połączyła ich prawdziwa miłość, wychowują dwie córki, realizują się zawodowo. Są jednak nieszczęśliwi. Olivia, nie mogąc poradzić sobie z tragicznymi wspomnieniami z dzieciństwa, przeżywa głęboki kryzys i niszczy swoje małżeństwo. Teraz jeszcze trudniej jej pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą w znanej kancelarii prawniczej Crightonów. Jednak jest ktoś, kto czeka, by pozwoliła sobie pomóc…


Premiera: 20 stycznia 2016
Awaria małżeńska
Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz
Filia

Komedia o dwóch słomianych wdowcach. A może jednak tragedia?
Czasem wystarczy potrącić kota, by życie małżeńskie stanęło na głowie.
Jak wygląda dom bez żon? Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcy faceci, stają się sobie bliscy niczym syjamskie bliźnięta, złączone wspólnym losem samotnych ojców. Tylko czy dadzą radę sprostać wyzwaniom?

Ta błyskotliwa, współczesna „komedia małżeńska”, napisana z dużym poczuciem humoru nie tylko demaskuje problemy zapracowanych i zabieganych polskich rodzin, ale też uczy jak bardzo ważna jest w życiu tolerancja, kompromis i codzienna porcja miłości.

Premiera: 20 stycznia 2016 
Na imię jej Rose
Christine Breen
Świat Książki

Ciepła, wzruszająca opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy życie przestaje się toczyć zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Ludzie uważali Iris Bowen za piękność. Miała burzę rudych włosów, wysokie kości policzkowe, poruszała się jak tancerka. Ale to było dawno. 

Teraz Iris, ogrodniczka i matka adoptowanej Rose, w wiejskim domu na zachodzie Irlandii stara się prowadzić w miarę normalne życie po śmierci męża. Uwiera ją jednak obietnica dana mężowi przed jego śmiercią; obietnica, której nie zamierza spełnić. Tak jest do dnia, w którym odbiera telefon od swojej lekarki. 

Po tej rozmowie niespełnione przyrzeczenie Iris, że odnajdzie biologiczną matkę Rose, żeby dziewczyna miała rodzinę, gdyby z nią stało się coś złego, zaczyna ją wręcz prześladować. Wiedziona impulsem, z jedynym dowodem – kopertą sprzed dwudziestu lat – udaje się w podróż śladami przeszłości, która zawiedzie ją do Bostonu i przyniesie zaskakujący rozwój sytuacji nie tylko jej, ale i Rose, przyjaciołom, a nawet zupełnie nieznanym ludziom.


Premiera: 22 stycznia 2016
Czasomierze 
David Mitchell 
Mag

W pewien upalny dzień w 1984 roku piętnastoletnia Holly Sykes ucieka z domu i spotyka starszą panią, która proponuje jej kubek herbaty w zamian za „schronienie”. Minie kilkadziesiąt lat, zanim Holly zrozumie, o jakie schronienie prosiła nieznajoma…

"Czasomierze" to opowieść o meandrach losów Holly, od lat dorastania w Gravesend, na których piętno odciska rodzinna tragedia, po późną starość w Irlandii, w domu nad brzegiem oceanu, kiedy w całej Europie kończą się zasoby ropy naftowej. Życie Holly jest niby całkiem zwyczajne, a jednak naznaczone przebłyskami z przyszłości, odwiedzinami ludzi pojawiających się znikąd i chwilami, w których rozregulowują się prawa rządzące rzeczywistością. Holly Sykes - córka, siostra, matka i opiekunka - ma bowiem do odegrania rolę w wojnie toczonej na śmierć i życie za kulisami naszego świata. Być może Holly okaże się ostateczną bronią, która zadecyduje o losach tego wielkiego starcia.

Thriller metafizyczny, refleksja nad śmiertelnością i kronika naszych konsumpcjonistycznych czasów - "Czasomierze"to panoramiczna, pełna błyskotliwych pomysłów powieść autorstwa Davida Mitchella, któremu niezwykła wyobraźnia pisarska przyniosła sławę jednego z najciekawszych twórców pokolenia. "Czasomierze" to literatura, która was zaczaruje i głęboko zapadnie w pamięć.

Premiera: 3 lutego 2016
Nick i Norah. Playlista dla dwojga
Rachel Cohn, David Levithan
Bukowy Las

„Wiem, że to dziwne pytanie, ale czy miałabyś coś przeciwko udawaniu mojej dziewczyny przez następnych pięć minut?”

Nick jest bywalcem nowojorskiej sceny rockowej – muzyką próbuje uleczyć złamane serce. Norah także przeżyła zawód miłosny. Pozornie tych dwoje nie łączy nic poza gustem muzycznym, jednak ich przypadkowe spotkanie kończy się szaloną pierwszą randką, która ma szansę zmienić życie obojga…
Nick i Norah to rozpisany na dwa młode głosy rockandrollowy romans. Seksowna, zabawna, ale i wzruszająca opowieść, której bohaterowie próbują zapomnieć o swoich miłosnych zawodach, chcą dowiedzieć się, kim właściwie są, ale przede wszystkim… chcą trafić na występ ukochanego zespołu. Dokąd zaprowadzi ich ta pełna przygód i dobrej muzyki noc?

Premiera: 3 lutego 2016
Szaleństwo
Susan Vaught
GW Foksal/YA!

Never w stanie Kentucky nie jest zwykłym miasteczkiem…


To miejsce, w który martwi i żywi nie mogą zaznać spokoju. Forest, 18-letnia dziewczyna zatrudniona na cmentarzu przy szpitalu Lincolna wie o tym aż za dobrze. Szpital psychiatryczny Lincolna świetnie nadaje się do tego, żeby dorobić na studia. Ale są jeszcze setki niezbyt stabilnych pacjentów, kilometry podziemnych tuneli, dzwony na wieży, które rozbrzmiewają niespodziewanie i pewna szafa, która skrywa coś więcej niż podarowane ubrania…

Kiedy pewnej nocy martwy małżonek jednej z pacjentek pojawia się przed oczami Forest, dziewczyna zupełnie traci poczucie rzeczywistości i czasu. W tej historii odegra kluczową rolę, a przy okazji odkryje dziedzictwo, jakiego się nie podziewała.

Premiera: 2 marca 2016
Cała prawda
Dan Gemeinhart
Bukowy Las

Niezwykła opowieść o wielkich pytaniach, ważnych chwilach i niesamowitej wyprawie

Mark jest zupełnie zwykłym chłopcem – ma najlepszą przyjaciółkę o imieniu Jessie, ukochanego pieska, lubi robić zdjęcia oraz pisać haiku, a także marzy o tym, by kiedyś wspiąć się na pewną górę.
Jednak pod jednym bardzo ważnym względem Mark różni się od swoich rówieśników. Jest poważnie chory, na tyle poważnie, że połowę życia spędza w szpitalach, poddawany różnym terapiom. Mimo to nikt nie potrafi powiedzieć, czy chłopak ma szanse na wyzdrowienie.
Zmęczony tym wszystkim Mark postanawia spełnić swoje marzenie, choćby miała to być ostatnia rzecz, jaką zrobi w życiu. Zabiera tylko aparat fotograficzny oraz zeszyt, w którym zapisuje haiku, i opuszcza dom, aby z psem u boku zdobyć szczyt góry Rainier.

Bo nigdy nie jest za późno na przygodę życia.

* * * 

No i jak? Znaleźliście coś dla siebie? Ja mam w planie rzucić okiem na powieść Ann Brashares (jej książka Nigdy i na zawsze bardzo mi się spodobała!) oraz na książkę duetu Levithan + Cohn. No i nowy tytuł z serii Leniwa Niedziela zapowiada się wyśmienicie :) Początek roku powinien być więc bardzo przyjemny dla książkoholików :)

26 komentarzy:

 1. Kuszą mnie Złe dziewczyny...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tej listy najbardziej interesują mnie powieści Bukowego lasu, poza tym również "Awaria małżeńska" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na 100% sięgnę po "Czasomierze". Ciekawie zapowiadają się "Tu i teraz" oraz "Szaleństwo".

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na pewno skuszę się na jakąś nowość kryminalną :) Niestety z tych pozycji chyba nic mnie bardziej nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tych wymienionych przez ciebie to chciałabym Tu i teraz, Awarię małżeńską, Złe dziewczyny nie umierają (skusiłaś się na coś z Feeri ;)), Szaleństwo i obie z Bukowego Lasu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ulala, ile smakowitych kąsków. Szkoda, że lekturę ich trzeba będzie odłożyć w czasie... :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czekam na "Tu i Teraz" i "Szklany miecz" ♥

  http://ksiazkowy-termit.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Obowiązkowo "Wilki Lokiego" oraz "Nick i Norah. Playlista dla dwojga". Chyba można odrobinę zaszaleć? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obowiązkowo "Wilki Lokiego" oraz "Nick i Norah. Playlista dla dwojga". Chyba można odrobinę zaszaleć? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. 'Nick i Norah' - jestem ciekawa, czy ma to jakiś związek z filmem o tym samym tytule.

  Ciekawa jestem też 'Złych dziewczyn'.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Wilki Lokiego" i "Złe dziewczyny nie umierają" bardzo kuszą ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym przeczytać powieści "Szaleństwo" oraz "Tu i teraz", a na pewno sięgnę po "Złe dziewczyny nie umierają", bo mam tę książkę w anglojęzycznej wersji :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Szaleństwo" zapowiada się intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla mnie najważniejszy jest Mróz w tym miesiącu. :D I obawiam się, że mój budżet więcej nie udźwignie. :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej zaintrygowała mnie książka ''Nick i Norah. Playlista dla dwojga'' i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Romansowo i egzystencjalnie, widzę :) Zaczekam aż się pojawią.

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz jest tyle wspaniałych premier, że chyba mój portfel umrze.

  OdpowiedzUsuń
 18. "Awaria małżeńska" - tę książkę na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Teraz jest tyle wspaniałych premier, że chyba mój portfel umrze,gdyż co drugą książkę chciałabym mieć u siebie :3

  OdpowiedzUsuń
 20. "Nick i Norah. Playlista dla dwojga", "Szaleństwo" oraz "Tu i teraz" z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie od dawna kusi cała seria Uczta Wyobraźni. Jak do tej pory przeczytałam tylko Tonącą dziewczynę, która była obłędna. :) Na pewno nie przeczytam teraz ani jednej z tych nowości, choć kilka tytułów mnie zainteresowało, np. Wilki Lokiego. Ale może w wakacje się uda? :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Od kiedy dowiedziałam się o czym jest "Złe dziewczyny nie umierają" to wiem, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Zaciekawiło mnie również "Szaleństwo", a "Czasomierze" mają przecudowną okładkę *.*
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 23. jejku, jak ja się cieszę że do ciebie trafiłam! nic nigdy nie słyszałam o Nick i Norah. Playlista dla dwojga a ta ksiązka wydaje się być stworzona idealnie dla mnie, jakiś czas temu po przeczytaniu Ostatniej spowiedzi (którą kocham kocham kocham) szukałam wszędzie czegoś w tym klimacie i oczywiście jak człowiek chce coś znaleźć to nigdzie tego nie ma. a tu teraz.. no proszę :D:D:D

  OdpowiedzUsuń
 24. Znalazłam dla siebie całe MNÓSTWO powieści! Nie wierzę, że jeszcze wczoraj narzekałam, że nie ma żadnych ciekawych premier, a dzisiaj tutaj wchodzę i już znajduję przynajmniej trzy! Dziękuję. :)

  Najbardziej interesuje mnie "Nick i Norah". Nie słyszałam o tej książce, ale opis brzmi trochę jak "The Fill-in Boyfriend" Kasie West, o której pisałam ostatnio na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jest tyle wspaniałych książek do przeczytania, że zawsze ciężko jest mi się zdecydować! Będę teraz zaglądała do Ciebie po jakieś ciekawe propozycje, bo już tu kilka znalazłam dla siebie!

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem strasznie ciekawa "Tu i teraz" aczkolwiek o autorce pierwsze słyszę, dlatego na razie ryzykować nie będę. Poczekam na jakieś opinie, który mam nadzieję - będą pozytywne. :)
  Uwielbiam mitologię! A widzę, że teraz wielu autorów wzięło się za nordycką, co też ogromnie mi się podoba, bo mam lekką obsesję na jej punkcie. :) Jestem tylko ciekawa na ile innym aktorom uda się mnie do siebie przekonać, po tym jak poznałam mistrzowski "Miecz Lata", Riordana. <3
  "Złe dziewczyny" są intrygujące, nie powiem, że nie. Ale czytałam już opinie i wiem, że chociaż teoretycznie mogłabym zaryzykować, to całkiem możliwe, że książka nie wywarłaby na mnie wielkiego wrażenia. ;)
  "Awaria małżeńśka" wygląda bardzo fajnie. :) A piszę to jako raczej zagorzała antyfanka polskiej prozy. Słyszałam, że te dwie autorki piszą z humorem, a nie powiem - myślę, że w którymś momencie roku szkolnego, będzie mi potrzebne odstresowanie się.
  "Na imię jej Rose" ma śliczną okładkę a i zarys fabuły wygląda dość dobrze, ale... nie wiem. Nie jestem pewna czy to w 100% powieść dla mnie.
  Thriller metafizyczny. O rany! Interesujące!
  "Nicka i Norah" będę chciała poznać, bo wiem, że duet Cohn i Levithan jest naprawdę niezły. :)
  Ze "Szaleństwem" jest dokładnie tak samo jak z "Tu i teraz". Nie chcę i nie zamierzam ryzykować, ale nie powiem - kocept fabularny jest bardzo interesujący.
  Ooo, nie wiem czemu, ale "Cała prawda" strasznie mi się skojarzyła z "Cud chłopakiem". Teoretycznie te książki nie mają nic wspólnego, przynajmniej fabularnie, ale... Nie wiem. Coś w nich jest. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)