Menu

27 marca 2015

Tirindeth na Facebooku

Nadszedł ten dzień! W końcu, po ponad czterech latach od opublikowania pierwszej recenzji na moim blogu, postanowiłam założyć blogowe konto na Facebooku. 

Serdecznie zapraszam Was na mój fanpage :)


Przy okazji pragnę przypomnieć, że zostały już tylko 3 dni do końca mojego 
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zabawie :)

18 marca 2015

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen

„Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.

Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...”


Duma i uprzedzenie to niewątpliwie najbardziej znana powieść Jane Austen. Przyznam więc, że ciężko napisać na jej temat coś odkrywczego – prawdopodobnie powiedziano o tej książce wszystko, co było możliwe. Jestem gotowa stwierdzić nawet, że takich dzieł nie powinno się recenzować, bowiem żadne słowa nie będą w stanie oddać emocji, jakie towarzyszą lekturze. Potwierdzeniem moich słów może być fakt, że od dziesiątek lat nie tylko panie na całym świecie zachwycają się historią stworzoną przez angielską pisarkę, ale także filmowcy odnaleźli w tej powieści coś interesującego, skoro stworzyli już kilka ekranizacji!

źródło
„Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.”

Historia Elizabeth Bennet jest po prostu niezwykła. Nie jestem nawet w stanie opisać, jakie emocje we mnie wywołała. Styl, język, sposób narracji, wnikliwa obserwacja otoczenia, świetne przedstawienie tamtych czasów – wszystko to sprawiło, że od pierwszej strony, ba, od pierwszego zdania miałam wrażenie, jakbym przeniosła się w czasie i – siedząc w wygodnym fotelu w salonie Bennetów – obserwowała perypetie pięciu sióstr i ich szalonej, acz poczciwej matki. Obudziła się we mnie tęsknota za czymś, czego tak naprawdę nigdy nie było mi dane poznać – za światem sprzed 200 lat, za angielską prowincją, za tamtejszą kulturą, językiem, a nawet konwenansami, które tak uprzykrzały kobietom życie. Czy to nie dziwne?

Ogromnym atutem wydania, które przyszło mi przeczytać, jest jego oprawa. Książka została wydana w serii Angielski ogród. Piękna, twarda okładka, tzw. „tapetka” w kwiaty po prostu mnie w sobie rozkochała – jest bardzo kobieca, stylowa, idealnie dobrana do tej XIX-wiecznej powieści. Czytanie książki w takiej oprawie to prawdziwa przyjemność. Minusem tego wydania są jednak pewne elementy jego tłumaczenia, a dokładniej wstawienie w miejsca angielskich imion ich polskich odpowiedników. Mam tu na myśli zastępowanie imienia „Elizabeth” imieniem „Elżbieta”. Wyjątkowo nieudany zabieg, gdyż przy zdrobnieniu tłumaczka nie użyła imienia „Ela” lecz „Lizzy”. Jest w tym sporo niekonsekwencji.

Duma i uprzedzenie to opowieść uniwersalna, ponadczasowa. To historia wielkiej miłości, która rodzi się niespodziewanie, wbrew woli, wbrew wszystkiemu, co znane. To jedna z najpiękniejszych, najbardziej klimatycznych opowieści, jaką przyszło mi poznać. Jane Austen jest mistrzynią kreowania bohaterów-indywidualistów, których nie sposób nie polubić. W dodatku autorka z godną podziwu wnikliwością maluje przed nami obraz ówczesnego społeczeństwa, nie szczędząc ironii i humoru. Myślę, że nieprzypadkowo Duma i uprzedzenie od lat zachwyca i wzrusza – od tej historii po prostu nie można się oderwać! Powieść polecam nie tylko romantyczkom – myślę, że dzieło Jane pobudzi serce każdego, kto da mu szansę i zechce przenieść się w czasie do urokliwego Longbourn. Szczerze polecam!

Original: Pride and Prejudice
Wydawca: Świat Książki
Data wydania (wznowienia): 2014
Ilość stron: 368
Ocena: 6/6


Za książkę bardzo dziękuję Patrykowi i wydawnictwu Świat Książki :)

Książka bierze udział w wyzwaniu:

13 marca 2015

Wiosenny stosik książkowy :)

Wczoraj odkryłam straszną rzecz – od początku tego roku na moim blogu pojawił się tylko jeden post ze stosikiem książkowym! W dodatku był to stosik bardzo okrojony, bo dotyczył jedynie tytułów z serii Angielski ogród (post TUTAJ), zatem nie traktuję tego tekstu jako typowej notki stosikowej. Dziś nadrobię tę zaległość – oto książki, które zbierałam od kilku tygodni! ;)


Lewy stosik to egzemplarze recenzenckie. Od Black Publishing otrzymałam najnowszą powieść Jude Deveraux (uwielbiam tę autorkę!), od Bellony – powieść Clary Sanchez, zaś od Świata Książki dostałam powieść Nichollsa – My (recenzja TUTAJ), a także najnowszy tytuł od Jojo Moyes – Ostatni list od kochanka

Prawy stosik to moje własne nabytki. Pierwszy z nich to Żona podróżnika w czasie – kilka dni temu leciała ekranizacja w TV i choć widziałam ją któryś raz z rzędu, to dopiero tym razem coś we mnie drgnęło (tak, na końcu się poryczałam). Postanowiłam więc natychmiast kupić tę książkę. Nie było łatwo, ale w końcu Dzosefinn znalazła dla mnie ten tytuł w sprzedaży na olx i tak oto powieść Niffenegger znalazła się w moich zbiorach :D

Ale to nie koniec stosiku – do mojej domowej biblioteczki dołączyła także Nostalgia anioła (kupiona za całe 3 zł!), Co się wydarzyło w Madison Country (też za 3 zł) i Chodźmy razem. Ponadto wzbogaciłam się o drugą część przygód Bridget Jones (musiałam kupić!). Na końcu znalazły się dwie książki z serii Leniwa Niedziela – Taniec z przeszłością dostałam w prezencie od Dzosefinn (<3), zaś Klub Porcelanowej Filiżanki kupiłam za niecałe 10 zł na wyprzedaży w Tesco :D 

Powiem tak – jestem szalenie zadowolona z moich książkowych zdobyczy. Ogólnie ostatnio bardzo ostrożnie dobieram lektury (natłok spraw i brak czasu na czytanie bardzo szybko uczy nawyku rozważnego wybierania książek, którym chcę poświęcić tę resztkę posiadanego wolnego czasu), gdyż każdy czytelniczy plan wiąże się u mnie z analizą moich możliwości – czy na pewno dam radę i wygospodaruję kilka chwil na lekturę, czy może będę musiała coś odłożyć na później... Dlatego tym bardziej doceniam fakt, że udało mi się zdobyć dokładnie takie książki, jakie chciałam i na które nie szkoda mi czasu. Ku przestrodze – nie polecam podejmowania pracy na pełen etat na trzy miesiące przed planowaną obroną pracy magisterskiej. 

Wracając do tematu – plan na najbliższe dni jest taki: właśnie tworzy się recenzja Dumy i Uprzedzenia (obiecałam tekst już dawno temu, ale wciąż nie miałam czasu go napisać), zaś na tapecie od wczoraj Jude Deveraux i Jojo Moyes, zatem może jeszcze w marcu pojawią się recenzje książek tych dwóch autorek. Na początku kwietnia planuję przeczytać Pięknych głupców (książka leci do mnie od Bukowego Lasu), a potem prawdopodobnie zasiądę do Północy i Południa. Czuję, że to będzie niezapomniana lektura :)

Na dziś to wszystko. Życzę Wam miłego weekendu i abyście mieli dużo wolnego czasu na czytanie :) 

10 marca 2015

Czwarte urodziny bloga & Urodzinowy Konkurs!

Jak ten czas szybko płynie! Dziś mijają dokładnie cztery lata od chwili, gdy postanowiłam założyć na blogspocie swoją stronę z recenzjami książek! Tyle się wydarzyło od tego pamiętnego 10 marca 2011 roku. Dziś chciałabym przede wszystkim powiedzieć Wam: DZIĘKUJĘ! Dziękuję za to, że jesteście. Za to, że mam dla kogo prowadzić tego bloga. Mam nadzieję, że za rok także się tu spotkamy i będziemy świętować kolejne urodziny. Oby!

Z okazji czwartych urodzin bloga przygotowałam dla Was specjalny konkurs. Do wygrania jest 10 książek i dwa kalendarze, wszystko ułożone w cztery zestawy dla czterech szczęśliwców – ile lat blogowania, tyle nagród :P Ale najpierw przedstawię Wam regulamin.


REGULAMIN:

1. Organizatorem „Urodzinowego Konkursu” jest Tirindeth, właścicielka niniejszego bloga.

2. Nagrody konkursowe ufundowały wydawnictwa: Świat Książki, Bellona i Bukowy Las.

3. Konkurs trwa od 10.03.2015 do 30.03.2015.

4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w notce pokonkursowej maksymalnie do 5.04.2015.

5. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie osoby mieszkające na terenie Polski.

6. Aby móc zawalczyć o nagrody, należy wysłać e-mail na adres tirindeth@gmail.com, w tytule wiadomości wpisać "Urodzinowy Konkurs", a w treści podać swoje imię oraz załączyć wykonane przez siebie zdjęcie.

7. Wysyłając zdjęcie, autor pracy akceptuje regulamin niniejszego konkursu i tym samym wyraża zgodę na opublikowanie jego pracy w notce pokonkursowej.

8. Nagrodami w konkursie są cztery zestawy książek dla czterech osób.

9. Laureaci o wygranej zostaną powiadomieni drogą mailową.

10. Nagrody zostaną wysłane listami poleconymi po tym, jak otrzymam adresy korespondencyjne od zwycięzców.

11. Na adresy czekam maksymalnie 3 dni, jeśli ktoś ze zwycięzców nie wyśle w tym czasie swojego adresu, nagroda przepada.

12. Udział w konkursie może wziąć każdy i można zgłosić się tylko raz. Jeśli odkryję, że ktoś zgłosił się więcej niż jeden raz, zostanie zdyskwalifikowany.

13. Jeśli nadesłane prace nie spełnią oczekiwań jury konkursowego, zastrzegam sobie prawo do wyłonienia mniejszej ilości zwycięzców, niż przewidziane cztery osoby. Nagrody, które nie zostaną wręczone, będą przekazane na inny konkurs.

14. W jury zasiadam ja oraz Dzosefinn z bloga dzosefinn.blogspot.com.

15. Będzie mi bardzo miło, jeśli na swoich blogach umieścicie mój baner konkursowy wraz z odnośnikiem do poniższej notki ;)

A teraz czas na

ZADANIE KONKURSOWE:

Wykonaj zdjęcie przedstawiające w formie rebusa tytuł ulubionej książki. Do tego celu muszą posłużyć przedmioty, które odzwierciedlają słowa wybranego tytułu.

Przykład: Szukając Alaski (powieść Johna Greena):


Zdjęcie: Pod słowem „szukając” umieszczono lupę, zaś słowo „Alaska” zostało przedstawione dosłownie, czyli za pomocą mapy północnej części Stanów Zjednoczonych. Proste, prawda? :)

Dodatkowo na zdjęciu musi się pojawić karteczka z imieniem lub nickiem uczestnika konkursu, abym miała pewność, że fotografia nie została ściągnięta z internetu.

Warunek konieczny: Na zdjęciu nie może się pojawić książka!

Uwaga: Proszę nie wysyłać w mailu tytułu książki, do którego odnosi się Wasza praca.

Kryterium oceniania zdjęć: Czytelny rebus, a także estetyczne wykonanie zdjęcia. Czyli jeśli ktoś stworzy nieczytelny rebus, z którego w żaden sposób nie będziemy umiały odczytać tytułu książki, autor pracy będzie miał niewielkie szanse na zwycięstwo. Liczymy na Waszą pomysłowość i jak najlepszy dobór przedmiotów, z których będziemy mogły odgadnąć, jaki tytuł został ukryty w prezentowanym rebusie.

A teraz czas na

NAGRODY:


Miejsce 1: Misja 100, Prawo do Światła, Kobiety Niepokorne


Miejsce 2: Na drugim brzegu Bosforu, Prawo do Światła, Kobiety Niepokorne


Miejsca 3 i 4: August Nacht, Życie w PRL + kalendarz Leniwej Niedzieli

 A więc

 POWODZENIA! :)

05 marca 2015

Wiosenne zapowiedzi książkowe!

Dziś kolejna porcja najciekawszych (moim zdaniem) zapowiedzi książkowych. Tym razem na tapetę biorę wiosenne nowości. Nie ma co ukrywać  szykują się wspaniałe premiery!

Premiera: 6 marca 2015
Piękni głupcy
R. Clifton Spargo
Bukowy Las

W 1939 roku Scott mieszka w Hollywood. Jest pogrążony w długach i usiłuje napisać powieść, która przywróci mu sławę. Mimo związku z redaktorką rubryki towarzyskiej, pozostaje lojalny wobec Zeldy – swojej żony, muzy i bratniej duszy. Żeby naprawić nadszarpnięte małżeństwo, Scott organizuje wyjazd na Kubę. Jednak nawet w idyllicznej scenerii Zelda i Scott nie są w stanie uciec od niebezpiecznej intensywności ich relacji. Oboje rozpaczliwie też trzymają się wspomnień z lat 20., kiedy byli młodzi, sławni i zakochani. Podróż na Kubę nieuchronnie obnaża ich utraconą niewinność i staje się ostatnim rozdziałem historii miłosnej Fitzgeraldów. 
W Pięknych głupcach R. Clifton Spargo przedstawia zachwycająco barwny i intensywny, ale też prawdziwie ludzki portret Fitzgeraldów. W tej gorzkiej historii miłosnej pokazuje i chwile czułości, i ból, jaki sobie zadają.

Premiera: 9 marca 2015
Historia kotów
Madeline Swan
Znak

Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii – KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony. 

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano „lek” na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota. 
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować – bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia – miała ich ponad pięćdziesiąt.

Premiera: 26 marca 2015
Na ziemi obiecanej
Erich Maria Remarque
Bellona

Ostatnia, nigdy niepublikowana powieść wybitnego pisarza. Erich Maria Remarque, klasyk literatury niemieckiej i światowej, autor głośnej i wielokrotnie wznawianej w Polsce powieści Na Zachodzie bez zmian. Na ziemi obiecanej rozpoczął pisać na rok przed śmiercią. Opowiada ona o losach uchodźców niemieckich, głównie Żydów.

USA to dla nich ziemia wolności i spokoju, świat nowych możliwości. Na obczyźnie ludzie ci nie są jednak w stanie uwolnić się od wspomnień koszmaru prześladowań i niekończących się ucieczek. Akcja powieści nagle się urywa. Jak autor zamierzał ją zakończyć dowiadujemy się w ogólnych zarysach z pozostałych w spuściźnie pisarza notatek. Decydując się na druk niedokończonej powieści niemiecki wydawca postanowił pokazać czytelnikom również poszukiwania autora, dołączając do książki jego notatki.

Premiera: 8 kwietnia 2015
Przy mnie będziesz bezpieczna
Amy Hatvany
Świat Książki

Wzruszający portret dwóch matek, które połączyła tragedia.

Nieszczęśliwy wypadek kładzie kres dotychczasowemu życiu Hannah Scott. W rok po podpisaniu dokumentów o przekazaniu organów córki do przeszczepu kobieta wciąż bardzo cierpi. Wtedy poznaje rodzinę Bellów. Ich piętnastoletnia córka Maddie żyje tylko dlatego, że Emily umarła. Zafascynowana tą kruchą więzią, bojąc się ujawnić, kim jest naprawdę, Hannah nawiązuje niespodziewaną przyjaźń z matką dziewczynki, Olivią.

Państwo Bell mają jednak własne problemy. Olivia, jeszcze niedawno gotowa opuścić bogatego, ale despotycznego męża, czuje się z nim związana po przeszczepie, który uratował życie ich córki. Tymczasem Maddie, zmęczona ograniczeniami, jakie narzuca jej słaby stan zdrowia i lęk przed coraz częstszymi wybuchami gniewu ojca, regularnie ucieka w świat, gdzie może być tym, kim chce: świat internetu.

Mistrzowsko poprowadzona narracja i sugestywnie zarysowane postaci bohaterów, którzy muszą stawić czoło prawdzie, to główne atuty tej trzymającej w napięciu lektury. 

„Wzruszająca nowa powieść Amy Hatvany plasuje ją w doborowym towarzystwie takich pisarek jak Jodi Picoult”. - Alison Winn Scotch

Premiera: 22 kwietnia 2015
Mansfield Park
Jane Austen 
Świat Książki

Klasyczna powieść miłosna utrzymana w atmosferze prowincjonalnej XIX-wiecznej Anglii.

Fascynujący obraz stosunków społecznych w świecie ulegającym wpływom nowoczesności i jednocześnie hołdującym dawnym obyczajom, które są dla autorki fundamentem ładu i szczęścia.

Dziesięcioletnia Fanny Price, dziewczynka dobra i skromna, przybywa na wychowanie do zamożnych krewnych, którzy mieszkają w pięknym dworze Mansfield Park. Spotyka się z życzliwością wujostwa, choć nie wszyscy pozwalają jej zapomnieć, że jest tylko ubogą krewną. Pewnego lata spokój rodziny przerywa pojawienie się w sąsiedztwie zmanierowanego rodzeństwa z Londynu. W ustabilizowane życie dworu wdziera się wielki świat. W obliczu tragedii, do której doprowadza zderzenie odmiennych wartości, dobrym duchem rodziny okazuje się pełna poświęcenia Fanny.

Premiera: 22 kwietnia 2015
Niech będzie nam wybaczone
A.M. Homes
Świat Książki

Laureatka Women's Prize for Fiction 2013

Tragikomiczny obraz życia rodzinnego w XXI wieku - pełen mrocznego humoru, szalonych zwrotów akcji i zapadających w pamięć postaci

Harold Silver przez całe życie obserwował odnoszącego sukcesy młodszego brata George'a, który ma atrakcyjną żonę, dwoje dzieci i piękny dom na przedmieściach Nowego Jorku. Gdy morderczy instynkt popycha George'a do szokującego aktu przemocy, życie całej rodziny przewraca się do góry nogami.

"Powieść zaczyna się mocnym uderzeniem, a potem się rozpędza. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz czytałem prozę z tak intensywną narracją. Zdumiewająca". - Salman Rushdie

"Najbardziej złożona, zabawna, gorzka powieść Homes; najświetniejsza z dotychczas przez nią napisanych". - "Chicago Tribune"


Premiera: 22 kwietnia 2015
Wichrowe Wzgórza
Emily Bronte
Świat Książki

Historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin, opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii

„Piekielna to była wyobraźnia i piekło musiała nosić w sobie ta spokojna pozornie dziewczyna. Dla nas pozostała tajemniczym, zachwycającym zjawiskiem”.- Jarosław Iwaszkiewicz

Mały chłopiec, Heathcliff, jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Wychowując się w tej zamożnej rodzinie, obdarza odwzajemnioną miłością Katarzynę, córkę swoich przybranych rodziców. Prześladowany przez przyszłego dziedzica Hindleya, poznaje też smak nienawiści. Gdy przekonuje się, że konwenanse mogą pokonać nawet najsilniejszą miłość, znika na trzy lata, aby powrócić jako dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia, demoniczny i bezwzględny mściciel. Od tego momentu nikomu w rodzinie nie będzie łatwo znaleźć własne szczęście.

Premiera: 1 maja 2015
Małe Cuda
Heather Gudenkauf
Filia

Ellen Morre jest pracownikiem społecznym. Widziała już straszne rzeczy. Najgorsze krzywdy jakie jeden człowiek może uczynić drugiemu człowiekowi. Na co dzień Ellen jest obrońcą nękanych i krzywdzonych dzieci. W życiu prywatnym to szczęśliwa i spełniona żona i matka trójki dzieci. Ale pewnego słonecznego dnia moment nieuwagi sprawia, że kobieta prawie traci kogoś, kogo najmocniej kocha. Drobny błąd niesie za sobą konsekwencje, których Ellen nie spodziewałaby się nawet w najgorszych koszmarach. Kobieta wpada w pułapkę systemu, któremu służy od lat. 
Dziesięcioletnia Jenny Briard po tym jak odeszła jej matka, mieszka z ojcem, który nie radzi sobie z codziennością. Nieustannie zmieniają miejsce zamieszkania. Pewnego dnia na skutek zbiegu okoliczności dziewczynka, z kilkoma dolarami w kieszeni, gubi się i musi sobie radzić sama. 
Drogi Ellen i Jenny przecinają się. Żadna z nich nie spodziewa się jak bardzo mogą sobie nawzajem pomóc. 

Niezwykła opowieść o macierzyństwie, odpowiedzialności i sprawiedliwości. O tym, jak łatwo z własnej winy możemy utracić kogoś, kogo kochamy najmocniej. I o tym, jak przypadkowa więź z drugim człowiekiem, mały cud, może dać nam nadzieję i siłę do walki o odzyskanie ukochanej osoby.

* * *

I jak, znaleźliście coś dla siebie?
Ja na pewno zapoluję na Przy mnie będziesz bezpieczna oraz na nowe wydanie Wichrowych Wzgórz! :D