04 października 2014

Jesienne zapowiedzi

Od prawie dwóch tygodni trwa kalendarzowa jesień :) Uwielbiam tę porę roku, dlatego postanowiłam przygotować dla Was szybki przegląd zapowiedzi książkowych, na które – mam nadzieję – warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.

16 października 2014
Obsesje madame Bovary
Care Santos
Bellona

Mónica, bohaterka powieści, traci męża w dość zaskakujących okolicznościach, gdyż umiera on na zawał w ramionach kochanki, swojej sekretarki. Zdradzana żona stopniowo odkrywa dowody niewierności swego nieżyjącego męża, dowiadując się, że wśród jego kochanek jest jej najbliższa, wieloletnia przyjaciółka. Po chwili załamania zaczyna planować zemstę na wszystkich kochankach męża.

Powieść obfituje w przezabawne sytuacje, niezwykłe zwroty akcji, czarny humor, jednak czasami jest to śmiech przez łzy, gdyż kobiety, które mają wszystko: urodę, pozycję i pieniądze, nie zawsze znajdują szczęście w związkach.

22 października 2014
Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć
Alice Munro
Świat Książki

Alice Munro daje niezbity dowód, że jak nikt inny potrafi uchwycić istotę ludzkiej natury w najróżniejszych naszych zachowaniach. Trudno sobie wyobrazić żywszy zmysł obserwacji . „Houston Post” W doskonałym zbiorze trzynastu opowiadań Alice Munro wykazuje się niezwykłą wrażliwością, prostotą stylu i wspaniałą techniką pisarską. John Updike przyrównał ją nawet do Czechowa. Opisane przez nią siostry, matki, córki, ciotki, babcie oraz przyjaciółki żyją nadzieją, miłością, gniewem i wiarą w pojednanie, zmagają się z przeszłością, teraźniejszością oraz tym, co jeszcze przyniesie los. Munro, z wrodzoną delikatnością i szczerością pisze o uczucia, trudnych relacjach damsko-męskich, nieudanych związkach, rozliczeniach z przeszłością, przekraczaniu progu dorosłości, upływie czasu, starości w kontekście relacji międzypokoleniowych, stosunkach miedzy rodzeństwem, poczuciu winy, budzącej się seksualności, życiowych wyborach oraz ich konsekwencjach. Trudno o bardziej subtelne i przenikliwe pióro we współczesnej prozie. Alice Munro (ur. w 1931r.) – kanadyjska prozaiczka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości literackiej (2009) oraz Literacką Nagrodą Nobla (2013). Mistrzyni krótkiej formy, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek.

22 października 2014
Gdzie jesteś, Jimmy?
Caroline Leavitt
Świat Książki

Rok 1956. Ava Lark z dwunastoletnim synem Lewisem wynajmuje dom w atrakcyjnym miejscu, przedmieściach Bostonu. Jest piękną rozwiedzioną Żydówką i kobietą pracującą. Sąsiedzi okazują się niezbyt życzliwi. Lewis tęskni za nieobecnym ojcem i przyjaźni się z dziećmi, które także wychowują się bez ojca: Jimmym i Rose. Pewnego popołudnia Jimmy znika. Sąsiedzi – ogarnięci zimnowojenną paranoją – wykorzystują okazję, by jeszcze bardziej odsunąć się od Avy i jej syna.

Po latach, gdy Lewis i Rose znowu się spotykają, usiłując rozwikłać tragiczną zagadkę, muszą zadecydować: czy powinno się mówić prawdę, nawet jeśli rani ukochane osoby, czy też pewne tajemnice lepiej zostawić pogrzebane na zawsze?

5 listopada 2014
List
Richard Paul Evans
Znak

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół. 

Los jednak wystawia ich na wielką próbę - umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów - dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu.

Czy MaryAnne i David odnajdą drogę powrotną do wspólnego szczęścia? Czy Davidowi uda się pogodzić z przeszłością? Czy pomagając innym, mężczyzna zdoła pomóc także sobie?

List Richarda Paula Evansa to inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszyła miliony czytelników. Opowieść przenosi nas w pełne kontrastów lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy.

5 listopada 2014
Kiedy byłem dziełem sztuki
Eric-Emmanuel Schmitt
Znak

Przypadkowe spotkanie ze słynnym artystą całkowicie zmienia życie bohatera książki. Z niepozornego, zakompleksionego człowieka przeistacza się w budzącą podziw żywą rzeźbę. Wymarzona popularność, sława i bogactwo nagle są na wyciągnięcie ręki. Jednak sukces musi zapłacić wysoką cenę.

Zyskuje to, o czym zawsze marzył. Traci to, czego dotąd nie doceniał.

Czy za cenę sławy warto wyrzec się wolności? Co decyduje o naszej wyjątkowości? Czy naprawdę to, co najważniejsze widzi się tylko sercem?

Eric-Emmanuel Schmitt, najbardziej poczytny współczesny francuski pisarz, autor książek takich jak "Oskar i pani Róża", "Dziecko Noego" i "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu", poszukuje odpowiedzi na te pytania w intrygującej przypowieści, która podbiła serca polskich czytelników.

19 listopada 2014
W śnieżną noc
John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle
Bukowy Las

Trzy gwiazdy literatury młodzieżowej, z kultowym pisarzem Johnem Greenem na czele, napisały na czas Gwiazdki trzy połączone ze sobą opowiadania.

Punktem wyjścia jest burza śnieżna, która w Wigilię kompletnie zasypuje miasteczko Gracetown. Na tle lśniących białych zasp pięknie prezentują się prezenty przewiązane wstążeczkami i kolorowe światełka połyskujące w nocy wśród wirujących płatków śniegu. Śnieżyca zamienia małe górskie miasteczko w prawdziwie romantyczne ustronie. A przynajmniej tak się wydaje... Bo przecież przedzieranie się z unieruchomionego pociągu przez mroźne pustkowia zazwyczaj nie kończy się upojnym pocałunkiem z czarującym nieznajomym. I nikt nie oczekuje, że dzięki wyprawie przez metrowe zaspy do Waffle House uda się odkryć uczucie do wieloletniej przyjaciółki. Albo że powrót prawdziwej miłości rozpocznie się od nieprzyzwoicie wczesnej porannej zmiany w Starbucksie. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia Świąt, zdarzyć może się wszystko...

4 grudnia 2014
Skrawki błękitu
Lois Lowry
Galeria Książki

"Bądź dumna ze swego bólu", powiedziała matka. "Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie zaznali".

Kiedy Kira, utalentowana dziewczynka z okaleczoną nogą, zostaje sierotą, musi walczyć o przetrwanie w brutalnej, prymitywnej społeczności, zaślepionej własnymi uprzedzeniami. Według mieszkańców wioski jest leniwa i bezużyteczna - najlepiej byłoby, jak wcześniej innych, porzucić ją na żer dzikich bestii...
Ocalona od pewnej śmierci przez Radę Opiekunów, która pragnie wykorzystać jej mistyczny talent, Kira stopniowo odkrywa, że ratunek ma swoją cenę i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Gdy powoli odkrywa mroczne sekrety swojego świata, zaczyna pojmować, że duma z przeżytego bólu nie wystarczy - teraz musi odnaleźć w sobie siłę, by zakwestionować fundamenty całej społeczności i po raz pierwszy stawić czoło prawdzie.


Znaleźliście coś dla siebie? Ja na pewno z chęcią rzucę okiem na kolejną publikację z serii Leniwa Niedziela (Gdzie jesteś, Jimmy?) oraz na najnowsze dzieło Schmitta :)

21 komentarzy:

 1. Ja też lubię jesień, ale tą Polską Złotą Jesień. Z zapowiedzi, to z chęcią zapoznam się z tro (Johnson, Green i Myracle), "Listem" Evansa i "Skrawki błękitu". A co do "Jeśli zostanę" to mam nadzieję, że może jutro uda mi się coś sensownego na jej temat napisać. -.- Nie lubię mieć zaległości z braku "weny".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie te opowiadania świąteczne ja też chętnie przeczytam :)

   Usuń
 2. Chociaż jeszcze nie spotkałam się z twórczością Greena, to jestem ciekawa jakie będę opinie na temat jego kolejnej książki-W śnieżną noc. Bo okładka piękna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że Bukowy Las naprawdę umie przyciągnąć czytelnika piękną okładką :) Wszystkie książki Greena mają super oprawy.

   Usuń
 3. Coś o czym chciałabym ci powiedzieć
  Gdzie jesteś Jimmy?
  W śnieżną noc
  - te trzy :)
  A madame ma przepiękną okładkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesień to zdecydowanie moja pora roku, uwielbiam ją!
  Książka, na którą mam chrapkę to "W śnieżną noc", ponieważ uwielbiam pana Green'a. c:

  [recenzje-neph.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 5. Już chętnie dorwałabym W śnieżną noc. Jednak to chyba Evans wydaj się być moim must have na jesień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podobał Dawca, więc bardzo, bardzo chcę przeczytać Skrawki błękitu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jesień zapowiada się wspaniale, najchętniej przeczytałabym wszystkie powyższe książki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko zapowiada się cudownie.

  OdpowiedzUsuń
 9. O nie, nie chcę już oglądać żadnych zapowiedzi. Będę niebawem bankrutem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już jestem, dlatego coraz mniej książek kupuję. Ech, życie :(

   Usuń
 10. Czekam na "W śnieżną noc" i kontynuację "Dawcy", a także parę niewymienionych przez Ciebie premier, także zapowiada się bankructwo. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie osobiście zainteresował jedynie ''List'' i mam nadzieję, że uda mi się go nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak naj naj bardziej, to chciałabym List i W śnieżną noc, te dwa tytuły muszę mieć i koniec. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno przeczytam "Skrawki błękitu" Lois Lowry. Spośród Twoich zapowiedzi tylko na tę książkę czekałam, ale mam wrażenie, że "W śnieżną noc" też może mi się spodobać

  OdpowiedzUsuń
 14. Rany! Wszystkie powieści wyglądają tak cudownie, że trudno mi wybrać, którą bym chciała zdobyć jako pierwszą! Ja nie rozumiem, jak to tak można, atakować biednego, malutkiego czytelnika tak wspaniałymi książkami, przy kompletnym braku czasu, związanym ze szkołą czy studiami, albo pracą! Czy im nie wstyd? :D
  W każdym razie, ogromnie się cieszę, że Galeria Książki wydaje "Dawcę" w tych pięknych, oryginalnych okładkach, bo są tak subtelne i cudowne, że będę zbierać je wszystkie!
  Pozdrawiam!
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 15. Same wspaniałości... i jak tu zaoszczędzić pieniądze, kiedy wokół tyle cudownych książek? :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystkie zapowiedzi są okropnie kuszące ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z jedną z przedmówczyń, wszystkie na pierwszy rzut oka zachwycają szatą graficzną. Lubię lektury autorstwa Evansa, dlatego po jego pozycję sięgnęłabym z chęcią na pewno. Alice Munro również zapowiada się ciekawie. Zresztą wszystkie z nich kuszą niemiłosiernie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ajć, wszystkie pięknie wydane i każda w swoimi niebanalnym klimacie. Jak tu się zdecydować??? Biorę wszystkie :D

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)