08 listopada 2014

IV Salon Ciekawej Książki [informacja prasowa] & Spotkanie Blogerów!

Już za trzy tygodnie w Łodzi odbędzie się wielkie święto książkoholików  IV Salon Ciekawej Książki! Brałam udział we wszystkich edycjach tej imprezy, a z dwóch ostatnich dzieliłam się nawet z Wami swoimi wrażeniami. Dziś polecam Waszej uwadze zapowiedź prasową tegorocznego Salonu :)


IV Salon Ciekawej Książki

kulturalna uczta dla koneserów literatury


W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki. IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada br., to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników. Każdego roku bierze w niej udział 7 tys. osób. Salon Ciekawej Książki stanowi również inaugurację tegorocznej edycji Festiwalu Puls Literatury organizowanej przez Dom Literatury w Łodzi.

Impreza rozwija się z roku na rok. W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udział blisko 100 wystawców. Po raz pierwszy gościć będziemy również rekordową liczbę pisarzy, poetów oraz przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Swój udział w imprezie potwierdziły największe firmy, działające na polskim rynku wydawniczym: Znak, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Agora, Zakamarki, Sonia Draga, Helion, Zeszyty Literackie, Akapit Press, SQN, Azymut PWN i Burda Publishing National Geographic.

Salon Ciekawej Książki dedykowany jest wydawcom, księgarzom, dystrybutorom i bibliotekarzom, dając możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a wielbicielom czytelnictwa zapoznania się z nowościami rynku wydawniczego. Salon Ciekawej Książki to także ważne wydarzenie o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, literackim i rozrywkowym. Podczas 3 dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci, itp.

Wystawcy tegorocznej imprezy zaprosili autorów książek i publikacji, które są aktualnie przygotowywane do druku. Na zaproszenie wydawnictwa Znak przyjedzie pisarz Marcin Ciszewski. Z kolei Alicja Resich-Modlińska, Barbara Bursztynowicz i Ilona Felicjańska na zaproszenie Burda Publishing opowiedzą, dlaczego zdecydowały się zająć twórczością pisarską. Wydawnictwo Bis zaprosiło Tomasza Szweda, autora i kompozytora, który poprowadzi warsztaty dla dzieci poświęcone książce. Piosenkarz zaprezentuje też mini recital swojej twórczości muzycznej. Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje konferencję poświęconą życiu i twórczości Jana Karskiego. Zagranicznym gościem Salonu będzie Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik i piosenkarz oraz Charles Bernstein – amerykański poeta, eseista, redaktor i literaturoznawca, który przyjedzie do Łodzi na zaproszenie organizatorów Festiwalu Puls Literatury.

Tak ważna impreza kulturalna nie może odbyć się bez sprawdzenia znajomości zasad języka polskiego. Podczas Salonu Ciekawej Książki przeprowadzone będzie dyktando, w którym udział wezmą miłośnicy polskiej ortografii oraz przedstawiciele łódzkiego świata biznesu i polityki.

Poza wydawnictwami swoją ofertę przedstawią także firmy tworzące gry edukacyjne. Z ich bogatą ofertą można będzie zapoznać się w Strefie Gier i Zabaw. Wśród atrakcji, z których zapewne chętnie skorzystają całe rodziny, znajdą się gry planszowe przygotowane przez firmy G3, TacTic i Lider Serwis. Rodzice będą mogli zostawić pociechy pod okiem profesjonalnych animatorów prowadzących kreatywne zabawy. Gratką dla najmłodszych gości Salonu z pewnością okaże się budowanie książki z klocków Lego oraz zajęcia przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, pt. „Uwolnij swoją wyobraźnię”, gdzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych staną przez zadaniem komponowania książki artystycznej z tekturowego pudełka.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi przygotowała również zajęcia dla osób na co dzień zajmujących się nauczaniem i wychowaniem młodzieży – nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów i pedagogów szkolnych. Będą to warsztaty pt. „Filmoterapia w edukacji – profilaktyka współczesnych zagrożeń społecznych z wykorzystaniem filmu”, których celem jest prezentacja terapeutycznych walorów tego gatunku sztuki. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przeprowadzi promocję platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA, w której dostępnych jest już ponad 1300 publikacji. 28 listopada odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę: „Mój Bajkowy Świat”, „Mój Superbohater Książkowy”, „Zatrzymane w kadrze – mój ulubiony bohater literacki”.

Salon Ciekawej Książki to również możliwość „podzielenia się kulturą” z innymi uczestnikami imprezy. Służy temu bookcrosing – czyli wymiana książek. W specjalnie przygotowanej strefie można będzie pozostawić swoją przeczytaną już książkę, a w zamian wziąć inną, której jeszcze nie mieliśmy okazji poznać. To akcja, która z pewnością przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa i skłoni amatorów literatury do jeszcze liczniejszego odwiedzenia Salonu.

Wnętrza „Białej Fabryki” to atrakcyjne, zarówno dla wystawców i zwiedzających, miejsce prezentacji oferty wydawniczej. Udział cenionych pisarzy i poetów z pewnością ucieszy koneserów literatury i będzie idealną okazją do poznania ich dorobku literackiego i zdobycia autografu ulubionego autora.

Godziny zwiedzania:
28 listopada (piątek) - od 10:00 do 18:00
29 listopada (sobota) - od 10:00 do 18:00
30 listopada (niedziela) - od 10:00 do 16:00

Więcej informacji na www.salonciekawejksiazki.pl i www.targi.lodz.pl

Bilety:
normalny 6 zł
ulgowy 4 zł
dzieci do lat 10 wstęp wolny
grupy zorganizowane wstęp wolny
emeryci i renciści wstęp wolny

Spotkanie Blogerów

Przy okazji Salonu Ciekawej Książki razem z Dzosefinn chciałybyśmy serdecznie zaprosić wszystkich Blogerów na spotkanie :) W zeszłym roku odbyło się ono m.in. na salach wystawowych Salonu oraz w kawiarni. W tym roku proponujemy zbiórkę w sobotnie popołudnie (godzina 15.00?) przy punkcie info Salonu na parterze Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Zatem jeśli ktoś z Was planuje pojawić się na targach w Łodzi, dajcie proszę znać :D Mam nadzieję, że będzie nam dane się spotkać! :)

11 komentarzy:

 1. Czemu takich rzeczy nie ma na śląsku, łódź trochę za daleko ode mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Aj, czemu ja do takich wydarzeń zawsze mam daleko :(

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Tirin, zapunktowałaś u mnie komentarzem o Róży! ;) :P
  A co do Salonu i spotkania to oczywiście mnie nie będzie, nad czym bardzo ubolewam. Wszystkie targi i takie rzeczy są zawsze taaak daleko. :( Kiedyś była zapowiedź o targach w Toruniu, ale oczywiście pomysł upadł. :( Czekam jednak na relację!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko daleko ode mnie ;(

  Jeju! Zakochałam się w twoim nowym wyglądzie bloga! Też chcę taki! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja oczywiście planuję być, tylko nie wiem, czy akurat w sobotę. Dam Wam jeszcze znać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Za daleko jak dla mnie ;/ Nie wiem czemu takich spotkań nie organizują w mojej okolicy.

  ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć, dzień dobry, przyjdę na spotkanie jak nic! <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że oferta Salonu jeszcze się troszkę rozszerzy. No i więcej przybędzie blogerów! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Łódź jest w sumie nie tak daleko, jak inne tego typu miasta ode mnie, ale... jest tak nie po drodze, że naprawdę. ;( A jeszcze ta szkoła! Niestety nie będzie mi dane uczestniczyć w tym spotkaniu, ale życzę wam przyjemnej zabawy! :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 10. Do Łodzi mam za daleko, ale Tobie życzę wspaniałej zabawy :)

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)