13 kwietnia 2015

Na co warto polować w najbliższych tygodniach?

Ostatnio przeglądałam nadchodzące zapowiedzi i kilka z nich rzuciło mi się w oczy. Dlatego dziś krótko o tym, na co warto zapolować w kwietniu i maju :)

Premiera: 16 kwietnia 2015
Ostatnie pięć dni
Julie Lawson Timmer
Prószyński i S-ka

Mara, oddana żona i mama adopcyjna, kiedyś odnosiła sukcesy jako wzięta prawniczka, a obecnie zmaga się z coraz bardziej dotkliwymi objawami ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Mimo wsparcia bliskich nie może się pogodzić z utratą niezależności i przystosować do nowych warunków, co skłania ją do podjęcia dramatycznej decyzji o odejściu na zawsze. Daje sobie pięć dni na pożegnanie wszystkich, których kocha. 

Scott, nauczyciel gimnazjum i trener koszykówki, od roku wraz żoną sprawuje opiekę zastępczą nad ośmiolatkiem z trudnego środowiska. Za pięć dni chłopiec, którego Scott zdążył pokochać jak własnego syna, ma wrócić do biologicznej matki. 

Mara i Scott mieszkają tysiące kilometrów od siebie, ale łączy ich przyjaźń nawiązana na internetowym forum, gdzie wymieniają się opiniami i dodają sobie nawzajem otuchy w najtrudniejszych chwilach. 

Historie Mary i Scotta pokazują, jak różne mogą być granice ludzkiej wytrzymałości. Czasami miłość nakazuje za wszelka cenę zatrzymać ukochaną osobę, a czasami wymaga, żeby pozwolić jej odejść.

Czy znajomości internetowe są równie autentyczne jak te nawiązane osobiście? Czy samobójstwo można uznać za akt odwagi? Jak poradzić sobie z egoistyczną potrzebą bycia z bliską osobą, w chwili kiedy choroba przysparza jej ogromnych cierpień?

Premiera: 17 kwietnia 2015
Kuchnia na walizkach 
Luisa Weiss
Bukowy Las

Historia blogerki kulinarnej, która zerwała zaręczyny, odeszła z pracy marzeń i poleciała za szczęściem na inny kontynent. 

Po studiach Luisa Weiss pracowała w nowojorskim wydawnictwie. Pewnego dnia postanowiła przekopać się przez kolekcję przepisów, które latami wycinała z gazet. Żeby udokumentować swoją przygodę z gotowaniem, założyła blog The Wednesday Chef, który w oszałamiającym tempie zdobył wiernych czytelników. Ale Luisa wciąż tęskniła za Berlinem, miastem, w którym się urodziła. Po miesiącach sercowych rozterek i rozstaniu z narzeczonym zdecydowała się na skok na głęboką wodę i wróciła do miasta dzieciństwa. Dziś twierdzi, że Paryż może i posiada pewien charme, ale jeżeli chodzi o prawdziwą inspirację w kuchni – jak i w życiu – nie ma to jak Berlin.

Każdy, komu podobała się Julie i Julia, chętnie będzie gotował z Luisą, która postawiła wszystko na jedną kartę i odnalazła miłość tam, gdzie spodziewała się jej najmniej. Luisa oczaruje czytelnika opowieściami o szukaniu z nowym chłopakiem mieszkania w Berlinie, zmaganiach z białymi szparagami, organizacji Święta Dziękczynienia dla trzech naburmuszonych rodzin i oswajaniu nowego życia za pomocą masowej produkcji arcytrudnych do wykonania pierniczków.

Premiera: 23 kwietnia 2015
To nie powinno się zdarzyć
James Herriot
Wydawnictwo Literackie

Kto by pomyślał. To już rok, jak ambitny weterynarz James Herriot zmaga się z praktyką w wiosce Darrowby. Mimo usilnych starań, by opanować wszystkie tajniki zawodu – James wciąż popada w tarapaty. Trudne do przewidzenia przypadki pacjentów sprawiają, że nigdy nie wie, co go może czekać w kolejnym chlewiku lub stajni. Nie są to tylko pieski i kotki, ale duże, silne zwierzęta hodowlane. Czasem wiec trzeba zbadać krowę lub klacz ginekologicznie, co nie bardzo podoba się pacjentkom. Niejednokrotnie można dostać mocnego kopniaka albo całą serię od rozjuszonego byka lub ogiera. Do tego pachnie się nieszczególnie. Czy James zdobędzie szacunek i zaufanie farmerów? I czy urocza Hellen, którą James poznał ratując cielaczka, zmieni coś w jego życiu?

Książki Jamesa Herriota kilkakrotnie przenoszono na ekran. Realizowany przez kilkanaście lat serial BBC z Christopherem Timotym i Carol Drinkwater w rolach głównych to jeden z najpopularniejszych seriali w historii brytyjskiej telewizji.

Premiera: 1 maja 2015
Gabriela, cynamon i goździki
Jorge Amado
Filia

Przepiękna historia brazylijskiego, portowego miasta Ilheus stojącego u progu postępu. Plantacje kakaowca, restauracje, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wszystkich mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji. Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna. Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Pisarz staje na straży wolności, sprzeciwia się zamykaniu kobiet w domach.

Swoje przesłanie zawiera w postaci Gabrieli, kobiety, która WOLNOŚĆ ceni ponad wszystko. Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów – oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej historii, zawiera ważne przesłanie.

Premiera: 6 maja 2015
PS Nie szukajcie mnie
Leena Parkkinen
Świat Książki

Latem 1947 roku na wyspie Fetknoppen z morza zostają wyłowione zwłoki nastoletniej Kersti. Policja szybko aresztuje podejrzanego: Sebastiana Valtera, starszego brata osiemnastoletniej Karen, do której na zawsze przylega etykietka „siostry mordercy”.

Sześćdziesiąt pięć lat później Karen ucieka z domu swojego syna Erika, wsiada do błękitnego plymoutha fury rocznik 1956 i jedzie na Fetknoppen, aby tam poskładać puzzle w logiczną całość i ustalić, kto naprawdę zamordował Kersti. Wkrótce staje się świadkiem napadu na warsztat samochodowy i w dalszą drogę zabiera ze sobą jedną z włamywaczek, siedemnastolatkę w zaawansowanej ciąży. Tak zaczyna się niezwykła przyjaźń kompletnie różnych od siebie kobiet i podróż, której finału nie przewidziałaby żadna z nich.


Premiera: 7 maja 2015
Europejczycy
Henry James
Prószyński i S-ka

Henry James konfrontuje nowoczesnych, swobodnych obyczajowo Europejczyków z pozornie prowincjonalnymi, purytańskimi Amerykanami. Zderza dwie odmienne kultury, obserwując przy tym, czy w podobnym połączeniu można odnaleźć szczęście. „Europejczycy” to pełna kunsztu powieść o różnicach i inności. 

"[…] scenerii nie brak akcentów deprymujących. Fakt ten dawał się wyraźnie odczuć dnia dwunastego maja […] pewnej damie, która wyglądała przez okno najlepszego hotelu w starodawnym mieście Bostonie. Stała w tym oknie od pół godziny – to znaczy, stała z przerwami, od czasu do czasu odwracała się bowiem i niespokojnie przemierzała pokój. […]
Ona sama nie była ładna; ale nawet wówczas, gdy jej twarz wyrażała irytację i pomieszanie, pozostawała niesłychanie interesująca i miła. Dama nie była też pierwszej młodości; a jednak, choć smukła, z mnóstwem doskonale zaokrąglonych kształtów – co sugerowało zarówno dojrzałość, jak gibkość – nosiła swoje trzydzieści trzy lata, tak jak Hebe o słabych nadgarstkach mogłaby nosić czarę po brzegi napełnioną winem. Płeć miała sfatygowaną, jak powiadają Francuzi; usta duże, wargi zbyt pełne, zęby nierówne, zarys brody dość pospolity, nos gruby, a gdy się uśmiechała - robiła to ustawicznie - zmarszczki koło niego unosiły się za wysoko, ku oczom. Te oczy były jednak urocze; barwy szarej, pełne blasku, spozierające szybko, spoczywające łagodnie, inteligentne. Bardzo niskie czoło to jedno, co miała ładne; a do tego mnóstwo ciemnych kędzierzawych włosów, drobno skręconych i zawsze splecionych w sposób przywodzący na myśl kobietę Południa czy Wschodu, trochę nietutejszą. […]
Wreszcie odwróciła się od okna, dłonie przycisnąwszy do oczu.
- To zbyt straszne! - wykrzyknęła. - Wracam... wracam! - I opadła na fotel przed kominkiem."* * *

I jak, znaleźliście coś dla siebie? Ja marzę o własnym egzemplarzu Europejczyków Jamesa spójrzcie, jaka piękna okładka! Ponadto może skuszę się na Ostatnie pięć dni i To nie powinno się zdarzyć! :)

15 komentarzy:

 1. Kuchnia na walizkach ma super okładkę, a tak szczerze to pierwszy raz widzę na oczy dwa ostatnie tytuły! :) Zaraz to nadrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie "Europejczyków"! Baaaardzo chcę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama fajne zapowiedzi, oj będzie na co polować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kuchnia na walizkach" wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie zainteresowała książka pt. "Kuchnia na walizkach". Czuję, że mogłaby mnie oczarować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Europejczycy mnie też kuszą ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawie wszystkie przeczytałabym z przyjemnością. Kiedy ja na to znajdę czas!

  OdpowiedzUsuń
 8. Z powyższych zapowiedzi jakoś tym razem nic mnie nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałabym "Kuchnię na walizkach" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zainteresowała mnie "PS Nie szukajcie mnie" ;))

  OdpowiedzUsuń
 11. Pozycja Europejczycy szczególnie przyciąga moją uwagę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnie pięć dni muszę mieć w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Och, "Europejczyków" to i ja chętnie bym przeczytała. I może jeszcze "Gabriela, cynamon i goździki" bo kocham takie klimaty i jeśli mam poczuć prawdziwą duszę... Brazylii - chcę przeczytać. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 14. Na wstępie. Zrobiłaś piękny, kobiecy szablon. Piękny
  Po drugie. Europejczycy to mój faworyt.
  Po trzecie, wie, że chciałabyś Jojo Meyers- RAZEM BĘDZIE LEPIEJ.
  Mam w pdf jeśli chcesz. Jeśli tak napisz mi na blogu, instagramie, twitterze, fb, jak ci wygodnie.

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)