01 lipca 2011

"Vaclav i Lena" Haley Tanner

"Brooklyn, Nowy Jork, ponura dzielnica rosyjskich emigrantów. 

Vaclav ma dziesięć lat, Lena dziewięć. On ma normalną rodzinę, ona jest sierotą przygarniętą przez ciotkę. Łączy ich rosyjskie pochodzenie, brak przyjaciół i fascynacja magicznymi sztuczkami. We dwójkę przygotowują się w tajemnicy do niezwykłego przedstawienia.
Gdy w przeddzień pierwszego pokazu Lena nagle znika, młodziutki magik amator wierzy, że aby ją odzyskać, wystarczy cierpliwie wypowiadać co wieczór odpowiednie zaklęcie.
Czar okazuje się skuteczny dopiero po ośmiu latach, kiedy Vaclav i Lena spotykają się ponownie i odkrywają siłę nie tylko przyjaźni, ale też namiętności.

Czy magia pomoże stawić czoło poznanym tajemnicom i rozpędzić nadciągające czarne chmury?"Dziecięce marzenia bywają piękne i niewinne. Wynikające z głębokiego przekonania o prawdziwości baśni, magicznych historii i sile wiary, mogą unosić człowieka jak na skrzydłach. Lecz kiedyś dzieciństwo się skończy. Kiedyś będzie trzeba stawić czoła prawdzie. Rzeczywistości, często niezwykle okrutnej. Wówczas wypowiedzenie magicznej formułki nie wystarczy…

Dwójka dzieci pochodzenia rosyjskiego, Vaclav i jego przyjaciółka Lena, marzą o jednym – by zostać światowej sławy gwiazdami – on, jako magik, ona jako jego urocza asystentka. Wiadomo – bez asystentki żadna sztuczka się nie uda. Przedstawienie musi bowiem trwać. A Lena w tej roli będzie idealna.

Przyjaźnią ze sobą od czterech lat, nikomu nie ufają, z nikim innym nie rozmawiają. On ma kochającą rodzinę i matkę, która dla niego poświęciła swoje najlepsze lata, ona jest sama, adoptowana, mieszka bowiem z  ciotką, która najwyraźniej w ogóle nie zwraca na dziecko większej uwagi. On świetnie się uczy i dobrze radzi sobie w amerykańskim świecie, ona nie lubi szkoły, ma problemy z językiem i jest bardzo nieśmiała. Dwa przeciwieństwa, dwa serca, dwie historie i jedno uczucie.

Dzieci przygotowują się do swojego pierwszego magicznego występu przy Coney Island, choć matka Vaclava jest temu zupełnie przeciwna, ale maluchy są zdeterminowane. Żyją miłością do Copperfielda i Houdiniego, i marzeniami o własnym spektaklu magii. I nic nie jest w stanie tego zmienić. Nic, z wyjątkiem tajemniczego i nagłego zniknięcia Leny.

Cała recenzja na:Ocena według skali bloga 10/10.

***

Na koniec pozwolę sobie dodać kilka ciekawych komentarzy o książce znalezionych w sieci:

Jak sięgam pamięcią, nigdy nie czytałem debiutu z tak doskonale zbudowanymi postaciami – każda z nich została w pełni ukształtowana. To niezwykle dopracowana powieść, która od razu wszystkich oczarowała.
~Jason Artur, dyrektor wydawniczy oficyny Heinemann

Jeśli jesteś szczęściarzem, powieść Tanner przywoła ulotne wspomnienia o tym, jak to jest być kochanym bezwarunkowo, całkowicie, na zawsze. Jeśli masz trochę mniej szczęścia znajdziesz w tej historii uczucie, jakiego każdy chciałby doświadczyć.
~globalbookrights.com


I okładki zagraniczne, przepiękne swoją drogą,  źródło Haley Tanner website.

I polski trailer książki ;)

16 komentarzy:

 1. Śliczne te okładki zagraniczne, ale nasza także. Jej Tirin, a już miałam sobie odpuścić tą książkę, a teraz ? Teraz będę jej szukać aby jak najszybciej ją przeczytać !
  Przyczyniasz się do powiększania mojej listy !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka intryguje mnie już od dłuższego czasu ,wygrałam ją nawet na facebooku w konkursie wydawnictwa WAB ,ale o książce słuch zaginął ... mam nadzieję ,że jednak dane mi będzie ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm. Ja nie lubię strasznie książek z obwolutami i za bardzo mnie ona nie zainteresowała kiedy ja mijałam. Ale jak to mówią nie powinno się oceniać książki po okładce i na pewno kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę w lutym i muszę przyznać, że liczyłam na kompletne oczarowanie treścią, a trochę się rozczarowałam... Może dlatego, że miałam chęć na książkę iście magiczną -tak w sumie jest ona reklamowana opis na okładce + sama okładka, a właściwie ta magia to przykrywka dla opisania losów emigrantów, trudów emigracji i pewnego uczucia. Książkę oceniam jako dobrą, a sięgając po nią miałam nadzieję na lekturę rewelacyjną 8)

  OdpowiedzUsuń
 5. Magiczna okładka, świetna recenzja i wysoka ocena sprawiły, ze książka wędruje na szczyt listy książek do kupienia, a jest tam już cholerka bardzo tłoczno ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już od dawna jest na liście do przeczytania, ale teraz będę musiała ją zakupić już w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie codziennie spotykam się z TAK pozytywną recenzją. Muszę się za nią rozejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, ale chyba warto się a nią rozglądnąć ; )

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna się czaję na tę powieść, ale cały czas czekałam na jakąś opinię. Teraz z pewnością kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale bardzo mnie ciekawi :) Postaram się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejna książka, którą chciałam sobie darować, ale widzę, że na to nie ma szans ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładki są rzeczywiście śliczne. Pierwszy raz o niej słyszę, ale jeszcze kilka takich recenzji i nie ma mowy o odpuszczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 13. tak myślałam, że ta książka będzie pozycją po którą będę musiała sięgnąć :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Po tak zachęcającej recenzji i okładce, która mnie wprost oczarowała muszę po nią sięgnąć ; )

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ojej, jaka pozytywna recenzja! Nie spodziewałam się! Muszę się rozejrzeć w poszukiwaniu tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)