18 lipca 2014

"Maria Antonina. Z pałacu na szafot" Juliet Grey

„Trzeci tom trylogii o Marii Antoninie, pochodzącej z Austrii królowej Francji, żonie Ludwika XVI.
Portret najsłynniejszej i otoczonej najczarniejszą legendą władczyni Francji, jednej z najtragiczniejszych postaci kobiecych w historii Europy.

Wersal 1789 rok. Kiedy wzbierająca rebelia dociera do bram pałacu, w spokojnie płynące, dostatnie życie Marii Antoniny wdziera się gwałt i przemoc. Jej dawniej lojalni poddani dążą do obalenia monarchii, więc dziedzicom korony francuskiej grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Po wymuszonej przeprowadzce do pałacu Tuileries rodzina królewska żyją w oku rewolucyjnego cyklonu. Zewsząd otaczają ją wrogowie, a sojuszników pozostała zaledwie garstka. Choć większość gróźb politycznych wymierzona jest bezpośrednio w królową, Maria Antonina nie przestaje być lojalną żoną i matką, wiernie stojącą u boku swojego męża, Ludwika XVI, ze wszystkich sił chroniącą dzieci. W tajemnicy przed nieprzyjaciółmi szuka sposobów wydostania rodziny ze szponów rebeliantów, wkrótce przekonuje się jednak, że przed niebezpieczeństwem nie ma ucieczki i że żadne z nich nie uniknie straszliwego losu.

O to, czy Maria Antonina była przyjacielem czy wrogiem francuskiego ludu, historycy będą spierać się nadal. Grey ukazała kontrowersyjną królową jako osobę pełną wdzięku i ludzkich uczuć.”


Nadeszły mroczne czasy dla dynastii Burbonów – oto Francję ogarnia szał rewolucji, a nienawiść ludu wymierzona jest w królową, Marię Antoninę. Ludwik XVI mimo niebezpieczeństwa i gróźb, nie chce przelewu krwi i stanowczo odmawia wkroczenia wojsk do Wersalu. Rodzina królewska musi opuścić pałac i udać się do Paryża, aby pod bacznym okiem strażników planować dalsze działania. Wkrótce odkrywają jednak, że zewsząd otaczają ich wrogowie i zdrajcy. Chwile względnego bezpieczeństwa okazują się złudne, a monarchowie zostają poddani próbom charakterów i odwagi. I powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma już dla nich ratunku…

Maria Antonina. Z pałacu na szafot to już ostatnia część serii autorstwa amerykańskiej pisarki – Juliet Grey. W swojej trylogii autorka przybliża czytelnikom postać Marii Antoniny, do dziś uznawanej za królową kontrowersyjną i owianą tajemnicą. Po lekturze drugiej części serii odczuwałam wobec Antoniny sporą niechęć – niewątpliwie austriacka arcyksiężniczka nie należała do najrozważniejszych, a jej rozrzutność i umiłowanie do przerysowanego wręcz bogactwa szybko doprowadziły ją do trudnej sytuacji, jednocześnie pogrążając lud francuski w niezadowoleniu. Nie sądziłam jednak, że historia, którą Juliet zaserwowała w trzeciej części trylogii, tak bardzo mną wstrząśnie i odmieni moje podejście do Marii Antoniny. Nagle zamiast kapryśnej, denerwującej lalki zobaczyłam w Antoninie oddaną matkę i żonę, która walczyła o bezpieczeństwo swoich najbliższych. A dzięki pierwszoosobowej narracji z punktu widzenia Antoniny, jeszcze lepiej mogłam zrozumieć i poczuć emocje głównej bohaterki, którą los tak bardzo doświadczył i zmusił do przeżywania wielu strasznych chwil.

Juliet Grey poświęciła 5 lat życia na przestudiowanie prawdopodobnie wszystkich dostępnych materiałów źródłowych mówiących o Marii Antoninie i jej bliskich. Dzięki temu powieść Juliet nabrała niesamowitego wydźwięku – w moim odczuciu to doskonały przykład dobrze skonstruowanej powieści historycznej, choć przy wielu wątkach możemy mówić o fikcji literackiej. Historia przedstawiona oczami królowej Francji, zwłaszcza w tym ostatnim tomie, nabrała dramatycznego wydźwięku, co nie pozostawia czytelnika obojętnym. Atutem ostatniego tomu jest także dodatek od autorki, w którym Juliet opowiada nie tylko o swojej pracy nad trylogią, ale także – powołując się na źródła historyczne – przytacza dalsze losy osób związanych z królową Francji.

Maria Antonina. Z pałacu na szafot to wstrząsający obraz ostatnich lat życia Ludwika XVI i jego małżonki oraz bliskich przyjaciół. To pełna brutalności, zdrad i okrucieństwa opowieść o krwawej rewolucji, która na zawsze odmieniła oblicze Francji. Ale to także historia kobiety, która ponad wszystko pragnęła bezpieczeństwa dla swoich najbliższych. Nie ukrywam, że o niektórych okropieństwach, jakich dopuszczali się Francuzi względem swoich władców, aż trudno było czytać. Nie ukrywam również, że historia ta bardzo mną wstrząsnęła i wywołała wiele emocji. Ba! Przy zakończeniu miałam absolutnie ściśnięte ze strachu i smutku gardło, czego się zupełnie nie spodziewałam. Do ostatniego słowa powstrzymywałam łzy, których w końcu nie mogłam już zatrzymać. Historia Marii Antoniny mnie po prostu poraziła. I sprawiła, że zupełnie inaczej spojrzałam na tę nieszczęsną kobietę, która, pomimo swoich błędów i niezbyt udanego panowania, nie zasłużyła na tak straszny los. Ostatni tom trylogii otrzymuje ode mnie w pełni zasłużoną ocenę 5+/6. Jestem skłonna stwierdzić nawet, że to najlepsza część serii! Szczerze polecam!

Original: Confessions of Marie Antoinette
Wydawca: Bukowy Las
Data wydania: 20.06.2014
Ilość stron: 400
Za książkę dziękuję wydawnictwu Bukowy Las :)

Moje recenzje poprzednich tomów:
#1 Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu
#2 Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon

20 komentarzy:

 1. Prędzej czy później na pewno przeczytam, tak jak wszystkie książki dotyczące losów Marii Antoniny. :-) Swoją drogą wypożyczyłam dziś z biblioteki biografię MA Zweiga, jestem jej ogromnie ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to czekam na recenzję książki Zweiga :) A powieść Juliet koniecznie musisz poznać - myślę, że wywoła w Tobie wiele emocji :)

   Usuń
 2. Powieści historyczne to ciężki orzech do zgryzienia dla autora. Jak przedstawić wierną historie w sposób ciekawy aby zainteresować czytelnika. Skoro to się udało powyższej autorce, to nic tylko sięgać po jej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie będę się powtarzać, więc tylko krótko napiszę, że dzięki Twoim recenzjom nabrałam ochoty na poznanie tej trylogii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) I mam nadzieję, że historia o Marii Antoninie Ci się spodoba :)

   Usuń
 4. Chyba nie dla mnie, choć już raz tak mówiłam, a potem okazało się, że to książka dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z wielką radością przeczytałabym książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazwyczaj omijam powieści historyczne szerokim łukiem, ale ostatnio przełamałam nieco swój opór i nie żałuje, bowiem bardzo przypadła mi do gustu pewna książka z tego gatunku, dlatego jak będę miała okazję, to chętnie zapoznam się również z powyższą trylogią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytam twoje recenzje od pierwszego tomu i za każdym razem powtarzam sobie, że kupię. Do tej pory jeszcze nie miałam okazji, a jak taka była, to chyba musiałam zapomnieć o swoich planach zakupowych. Chyba pójdę pogrzebać najpierw w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i popieram wybór biblioteki - może trafisz do dobrej placówki i będą mieli tę serię :)

   Usuń
 8. Kompletnie nie przemawia do mnie ta seria...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam nic z tej serii, ale zapowiada się ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za takimi książkami, więc się nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś dla mnie! I to nie tylko dlatego, że wchłaniam powieści historyczne, ale przede wszystkim dlatego, że jeśli autorka prowadziła tak wyczerpujące badania, to znaczy, że naprawdę będę mogła poznać postać Marii Anroniny jeszcze bardziej. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że te badanie źródeł bardzo podnosi wartość książki :) Polecam Ci gorąco książki Juliet Grey :)

   Usuń
 12. Chciałabym mieć tę serię... Uwielbiam Marię Antoninę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, w takim razie to książki idealne dla Ciebie :)

   Usuń
 13. Mam okropną ochotę na całą tą serię, ale obiecałam sobie, że nie kupię książek dopóki nie przeczytam tych które mam ...

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pewno sięgnę kiedyś po tę serię. Poszukam jej w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś się zaopatrzę w tę trylogię. Pozytywnie wspominam tę o Józefinie Bukowego Lasu, myślę że i tym razem się nie zawiodę. Czekam na dobrą promocję. Chyba ostatnio wyła wyprzedaż w byłych księgarniach Świata Książki, może wciąż trwa... :)

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)