31 lipca 2012

"Uwiedź mnie" Lisa Kleypas

"Porywająca historia zakazanej miłości i walki z namiętnością, która zdarza się tylko raz w życiu...

Kev Merripen pokochał piękną, dobrze urodzoną Winnifred Hathaway, gdy jej rodzina ocaliła go od pewnej śmierci. Ten przystojny Cygan skrywa jednak wiele tajemnic i obawia się, że jego mroczna przeszłość zniszczy delikatną, subtelną Win. Z całych sił zwalcza więc pokusę... a wkrótce okrutne zrządzenie losu odbiera mu ukochaną. Po kilku latach Win wraca do Anglii... Na miejscu dowiaduje się, że Kev stał się zgorzkniałym człowiekiem, który gwałtownie wypiera się ich miłości. A u jej boku pojawia się atrakcyjny, czarujący wielbiciel. Kev musi podjąć decyzję. Czy zmierzy się z niebezpieczną tajemnicą swego pochodzenia, aby nie utracić kobiety, która stała się dla niego sensem życia...?"


Głównego bohatera powieści Lisy Kleypas, Keva Merripena, poznajemy w poprzedniej części cyklu o siostrach Hathaway – Wyjdź za mnie. Kev to Cygan, którego niekonwencjonalna, angielska rodzina przygarnia pod swój dach, gdy chłopak był jeszcze bardzo młody. Nieufny i zamknięty w sobie Kev nigdy nie umiał otworzyć się przed innymi, z wyjątkiem jednej z sióstr Hathaway – Win. To ona sprawiła, iż jego życie nabrało sensu – tylko dla niej został w domu gadziów, godząc się na ich warunki życia. Wiele lat później oboje zaczynają rozumieć, że coś do siebie czują. Kiedy więc Win musi wyjechać do kliniki we Francji, by tam spróbować odzyskać zdrowie, ma nadzieję, że Merripen będzie na nią czekał, że w końcu przyzna się do uczuć i da jej nadzieję na wspólną przyszłość. Niestety Merripen woli zniszczyć siebie, niż przyznać się, że pragnie Winnifredy. Uważa, że wszystko dla niej byłoby lepsze od męża – Cygana.

Uwiedź mnie to sequel serii autorstwa Lisy Kleypas, w którym pisarka przybliża nam historię drugiej (po Amelii) siostry Hathaway. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolona, iż miałam okazję najpierw przeczytać tom pierwszy (całkowicie przypadkowo, bo nie wiedziałam wcześniej, że Wyjdź za mnie otwiera cały cykl!), gdyż okazuje się, że wszystkie części są ze sobą silnie powiązane i nieznajomość faktów z poprzedniego tomu mogłaby pozbawić czytelnika pełnego zrozumienia sytuacji. Oczywiście książki Lisy są na tyle czytelne, że można traktować je jako oddzielne utwory, lecz dopiero w całości seria nabiera właściwego smaku i odpowiedniego tempa.

Szczególną uwagę pragnę zwrócić na kreację bohaterów – tak różnych od siebie, jak to tylko możliwe. Kev to silny, nieprzystępny i szorstki mężczyzna, do którego osobiście bałabym się podejść, natomiast Win to delikatna, czarująca młoda dama, której nie sposób nie pokochać. Razem stanowią niezwykłą, wręcz egzotyczną mieszankę, a ich przygody potrafią podnieść ciśnienie i wywołać rumieniec na twarzy. Ponadto pojawiają się bohaterowie poboczni, w większości znani z poprzedniej części – Amelia i młodsze siostry, Cam Rohan, o którym mieliśmy okazję przeczytać w Wyjdź za mnie oraz denerwujący i niepoważny lord Ramsay, jedyny mężczyzna z rodu Hathawayów. Do rodziny dołącza także guwernantka, która ma za zadanie zadbać o etykietę młodszych dziewczyn – Poppy i Beatrix, które bliżej poznamy w kolejnych częściach serii.

Niestety jest i minus, który zdecydowanie zaważył na mojej końcowej ocenie – powieść rozpoczyna się okropnym opisem, w którym autorka pragnęła zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje o głównych bohaterach. Rozumiem, że dla czytelnika, który sięga pierwszy raz po jej dzieło, będzie to ułatwieniem w odnalezieniu się w historii, niemniej dla mnie – jako osoby, która świetne zna bohaterów i ich charaktery – tego rodzaju powtórzenia są nużące, by nie powiedzieć nawet, że denerwujące i odbierające satysfakcję z lektury. Ponadto momentami miałam wrażenie, że autorka bardzo szybko pragnie przejść przez jakąś scenę, więc pozbawiała ją wszelkich opisów i elementów emocjonalnych, by natychmiast przeskoczyć do następnych wydarzeń. Przyznaję – momentami byłam naprawdę zdziwiona, gdyż zupełnie nie spodziewałam się takich zagrywek ze strony mojej ulubionej pisarki!

Podsumowując muszę jednak przyznać, że pomimo lekkiego rozczarowania, powieść Lisy niesie ze sobą zapowiedź kolejnych, bardzo emocjonujących opowieści. W dodatku nie da się ukryć – prostota niektórych wydarzeń, naturalność bohaterów i ich problemy, które chwytają czytelnika za serce, z pewnością mogą rekompensować wszelkie niedociągnięcia. Nie jest to moja ulubiona część serii, ale nie żałuję, że ją posiadam – stanowi istotny wkład w historię rodziny Hathawayów. Czy polecam? Owszem – pod warunkiem, że zechcecie poznać część pierwszą – Wyjdź za mnie. Oba tomy podejmują interesującą tematykę cygańskich obyczajów i zachowań, a przede wszystkim pozwalają nam zobaczyć tę kulturę od innej strony – tu Cyganie nie są niebezpiecznymi tułaczami, lecz ludźmi uczuciowymi, którzy poszukują własnego miejsca w nieprzyjaznym świecie... A przy tym potrafią być bardzo.. namiętni! Daję ocenę 3+/6.


Original: Seduce me at Sunrise
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15.09.2011
Cała seria:


#2 Uwiedź mnie
#3 Pokochaj mnie
#4 Zaufaj mi
#5 Znajdź mnie 

Trailer:
 

24 komentarze:

 1. Znowu trafiłaś w moje gusta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie jestem w stanie się przekonać, ale moja mama byłaby zapewne zachwycona:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam 3 książki z tej serii ale jeszcze nie zaczęłam ich czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. nie preferuje tego typu książek:D
  Więc raczej nie sięgnę:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanowię się. ;) Nie wiem, czy na pewno chcę czytać o namiętnych cyganach. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Te okładki są przepyszne! Nie mogę się na nie napatrzeć:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. nie przepadam za gatunkiem, ale coraz bardziej się łamię widząc u Ciebie co rusz kolejne recenzje :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojeee... sięgnęłabym ;D Jak znajdę to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi jakoś tak przeciętnie, chyba na razie sobie odpuszczę, mam co czytać...

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam zainteresowana konkretnie tą książką, jednak skoro brak znajomości jej poprzedniczki utrudni mi zrozumienie, to będę zmuszona po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, by utrudniło - po prostu wiele rzeczy będzie nieistotne, a przy znajomości tomu pierwszego dużo spraw nabiera głębszego sensu :)

   Usuń
 11. Zapowiada się ciekawie więc czemu nie..

  OdpowiedzUsuń
 12. Chociaż nie są to "moje klimaty", to po Twojej recenzji i tak mam ogromną ochotę bliżej poznać całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie sięgnę po pierwszą część. W ramach poznawania romansów historycznych. ^^ Spodobały mi się. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po takie lekkie książki:)

  OdpowiedzUsuń
 15. patrząc na okładkę liczyłam na kolejny ckliwy, kostiumowy romans, a tu się okazuje, że to całkiem nie zła seria o cygańskich obyczajach. w takim wypadku nie mówię jej nie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Żeby to była jeszcze odrębna powieść, to może bym się na nią skusiła, lecz jeśli chodzi o serie, to mam na chwilę obecną zbyt dużo cykli do ,,pilnowania'', dlatego tym razem jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety ta książka mnie nie uwiodła :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, mnie też nie, ale z sympatii do autorki i do bohaterek... lubię ;)

   Usuń
 18. Juz któryś raz widzę u Ciebie tę autorkę :D Na bank coś z jej twórczości kupie przy przypływie gotówki bo za każdym razem mnie bardzo do niej Twoje recenzje zachęcają :D Nawet te [powtórkowe opisy bohaterów jakoś przetrwam ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mnie się wydaje, że widziałam tę książkę w bibliotece, ale nie jestem pewna. :/ Niedługo idę wypożyczyć kilka tytułów, więc mam nadzieję, że będzie tom pierwszy i drugi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, byś miał okazję je zdobyć i tym bardziej, by Ci się spodobały :)

   Usuń
 20. Ach, te romanse... Niestety, nie przepadam za nimi, dlatego raczej nie sięgnę po tę książkę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Ten blog tworzę dla Was i każdy Wasz komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania. Dziękuję, że jesteście tu ze mną! :)