29 października 2012

Nowości i zapowiedzi listopadowe!

Dziś słów kilka o tym, co pojawiło się ostatnio w księgarniach oraz o tym, co się pojawi i na co warto (moim zdaniem oczywiście) zapolować. A więc... :)

WYSZŁO

17 października 2012
Tak to się kończy 
Kathleen MacMahon  
Bukowy Las

Bruno jest Amerykaninem, który przybywa do Irlandii w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Kocha muzykę Bruce’a Springsteena i nie znosi polityki George’a W. Busha. Addie mieszka w Dublinie, jest bezrobotną architektką, która próbuje poskładać niedawno złamane serce, opiekując się przy tym chorym ojcem. Zetknięcie tych dwóch światów owocuje związkiem o niespodziewanej mocy. Świeże uczucie Addie i Brunona zostaje jednak poddane próbie, której ciężaru żadne z nich sobie nie wyobrażało.
Pełna nadziei opowieść o uczuciu ludzi dojrzałych i o trudnym do uniesienia bólu straty, ale też o sile miłości i mocy rodziny. Współczesna i ponadczasowa, dobra na czas kryzysu gospodarczego i uczuciowego. 

25 października 2012
Synonim zła
 

Ivo Vuco
Bellona

Synonim Zła - to pasjonująca historia emigranta z Polski, który próbuje dorobić się w USA (Nowy Jork). Poznaje tam wielu ludzi ale zaprzyjaźnia się z dwoma braćmi polskiego pochodzenia Pawłem i Piotrem, Afroamerykaninem Mike'iem Winfreyem, Amerykaninem włoskiego pochodzenia Matthew oraz Żydem Chasydem Yocim. W między czasie zakochuje się ze wzajemnością w Portorykance Susanie Morales, córce wpływowego polityka. Yoci wciąga wszystkich w proceder kradzieży samochodów na zlecenie właścicieli, którzy chcący oszukać urząd skarbowy i ubezpieczalnie.
Główny bohater, Bartłomiej Shmidt, opowiada swą historię z celi śmierci, tłumacząc, jak to się stało, że trafił do więzienia z takim wyrokiem. Akcja książki rozgrywa się w Nowym Jorku, Ohio, Texasie, New Yersey i Pensylvanii. Bohater uczestniczy w akcji ratunkowej po ataku 11 września 2001 roku na WTC. Razem z NYPD ścigają złodziei złota federalnego. W jednej z ekskluzywnych nowojorskich knajp, "Blue Note" poznaje Marlona Brando. Siedząc w celi śmierci zaprzyjaźnia się z klawiszem pochodzenia rosyjskiego Stiopą Sirbu.
Pierwsza część książki opowiada o emigracji, ciężkiej pracy, rozpoczęciu działalności przestępczej przez bohaterów oraz przedstawia różne, zabawne historie z tym związane. W dalszej części jest mowa także o atakach na WTC 11.09.01, miłości, przyjaźni i policyjnej inwigilacji bohaterów. Druga część opowiada o tragicznej śmierci większości bohaterów za sprawą gangstera z Polski, Adama Nowickiego i jego świty, zemście, upokorzeniu, procesie sądowym, nowych przyjaźniach i pogodzeniu się z losem. Książkę kończy pisać klawisz więzienia, Stiopa Sirbu.

ZAPOWIEDZI

7 listopada 2012
Historia prawdziwa kapitana Haka
 
Pierdomenico Baccalario  
Olesiejuk

28 kwietnia 1829 roku w Windsorze rodzi się dziecko, które może odmienić losy Anglii. To nieślubny syn króla Jerzego IV i z tego powodu niemowlę i jego matka muszą natychmiast opuścić dwór. James Fry wchodzi na pokład statku, gdy ma zaledwie trzynaście lat, i od tego momentu rozpoczyna życie pirata – wkrótce stanie się najbardziej poszukiwanym człowiekiem imperium brytyjskiego. Ten wyjęty spod prawa wygnaniec ma przy sobie stary zegarek – klucz do swojej przeszłości. Do historii przejdzie jako Młody Lord, Bosy, Książę Mórz… Nikt jednak nie wie, że jest prawdziwym kapitanem Hakiem.
 
7 listopada 2012
Finale
Becca Fitzpatrick
Otwarte


Finale – zapierające dech w piersiach zwieńczenie kultowej sagi Szeptem Becki Fitzpatrick
Nora jeszcze nigdy nie była tak pewna swej miłości do Patcha. Upadły czy nie, to on jest tym jedynym. I choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta dwójka stanowi dla siebie śmiertelne zagrożenie, dziewczyna nie ma zamiaru rezygnować z ukochanego. Teraz muszą połączyć siły, by stoczyć ostateczną walkę o życie.
Starzy wrogowie powrócą, pojawią się nowi, a ktoś zaufany okaże się zdrajcą. I choć role zostały rozdzielone, Nora i Patch nie wiedzą, po której stronie przyjdzie im walczyć. 
Czy istnieją takie przeszkody, których nawet miłość nie pokona?

7 listopada 2012
Dziedzic wojowników
Cinda Williams Chima
Galeria Książki 

Pewnego marcowego dnia Jack Swift, gimnazjalista z niewielkiego miasteczka, zapomina zażyć specyfik, który przyjmuje codziennie od najmłodszych lat. Szereg zdarzeń, który potem następuje, sprowadza na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Kiedy Jack ujawnia długo skrywaną tajemnicę, zaczynają go poszukiwać bezwzględni czarodzieje z rodów Białej i Czerwonej Róży. Jack jest potomkiem wojowników, jednym z ostatnich przedstawicieli ginącego gatunku. Różowcy chcą go wykorzystać do walki w turniejach rozstrzygających o rozdziale władzy między rodami czarodziejów. Dotąd chłopak nie zdawał sobie sprawy, że zawsze otaczali go przedstawiciele Magicznych Gildii: czarodzieje, zaklinacze, wróżbici i guślarze. Wszyscy oni są zdecydowani chronić go przed Różowcami.
Z pomocą swojej ciotki, pięknej zaklinaczki, Jack zdobywa umiejętności, które mogą uratować mu życie. Wraz z przyjaciółmi Willem i Fitchem odkopuje na cmentarzu magiczny miecz i walczy z czarodziejami, którzy chcą mu go odebrać. Wreszcie młody wojownik zaczyna pobierać nauki u mrocznego i niebezpiecznego Leandera Hastingsa, czarodzieja o tajemniczej przeszłości.
Jednocześnie przeżywa rozterki miłosne – rozdarty między uczuciem do nowej uczennicy Ellen Stephenson a związkiem ze swoją byłą dziewczyną Leeshą Middleton, która chce go odzyskać.
Zdemaskowany i zdradzony, ucieka do Krainy Jezior w Anglii, gdzie czeka go decydujące starcie.

14 listopada 2012
Próby ognia
James Dashner 
Papierowy Księżyc

Znalezienie wyjścia z Labiryntu miało być końcem. Żadnych więcej niespodzianek, żadnych puzzli. I żadnego uciekania. Thomas był przekonany, że jeśli Streferzy zdołają się wydostać, odzyskają swoje dawne życie.
W Labiryncie życie było łatwe. Było jedzenie, schronienie i względne bezpieczeństwo. Dopóki Teresa nie zapoczątkowała końca. Ale w świecie poza Labiryntem koniec został zapoczątkowany już dawno temu.
Spalona przez Pożogę i wysuszona z powodu nowego surowego klimatu, Ziemia stała się krainą zniszczenia, penetrowaną przez Poparzeńców, ludzi zarażonych Pożogą.
Dlatego Streferzy wciąż nie mogą przestać uciekać. Zamiast upragnionej wolności, muszą stawić czoła jeszcze jednej próbie. Muszą przejść przez najbardziej spaloną część świata i dotrzeć do celu w ciągu dwóch tygodni. Ale DRESZCZ przygotował im na tej drodze wiele niespodzianek. Wiele krwawych niespodzianek...
Thomas może tylko zastanawiać się, czy sekret do wolności tkwi w jego głowie, czy też na zawsze będą zdani na łaskę DRESZCZU...


14 listopada 2012
W najciemniejszym kącie 
Elizabeth Haynes
Papierowy Księżyc

Catherine Bailey jest singielką wystarczająco długo, by na pierwszy rzut oka rozpoznać smakowity kąsek. Lee – wspaniały, charyzmatyczny i spontaniczny – wydaje się mężczyzną idealnym. Znajomi Catherine, którzy po kolei ulegają jego urokowi, również podzielają tę opinię.
Wkrótce jednak Lee ujawnia swe prawdziwe oblicze, a miejsce czułości i namiętnego seksu zajmuje chorobliwa zazdrość. Choć nieprzewidywalność mężczyzny i jego bezwzględne dążenie do sprawowania kontroli zaczynają przerażać Catherine, nikt nie traktuje poważnie jej obaw. Zdesperowana dziewczyna, coraz bardziej odizolowana, uwięziona w najciemniejszym kącie własnego świata, drobiazgowo obmyśla plan ucieczki.
W najciemniejszym kącie to thriller, który zachwyca misternie skonstruowaną intrygą i mistrzowskim budowaniem napięcia. Książka przedstawia wiarygodny obraz chorobliwej obsesji oraz zwiastuje pojawienie się wielkiego talentu literatury kryminalnej.  


20 listopada 2012
Skrzydła Gniewu
C. S. Friedman  
Prószyński i S-ka

Kontynuacja mrocznej historii świata, w którym magowie żywią się ludzkimi duszami.
Gniew Bogów to czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów. Wzniesiono ją, gdy Duszożercy omal nie doprowadzili południowych krain na skraj wyniszczenia. Wtedy udało ich się odeprzeć.
Przez lata pamięć ludzi o tych wydarzeniach zatarła się, podobnie jak strach przed grozą czyhającą za Gniewem Bogów. Bariera zaczyna jednak kruszeć i nawet magowie z coraz większym lękiem spoglądają na północ.
Tymczasem Kamala, młoda kobieta, która ośmieliła się rzucić wyzwanie Magistrom, zmuszona jest uciekać przed ich gniewem na północ w sam środek niebezpieczeństwa.28 listopada 2012
Miasto Zagubionych Dusz 
Cassandra Clare
Mag

Jace jest teraz sługą zła, związanym na wieczność z Sebastianem. Tylko mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że można go uratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Ceną przegranej jest nie tylko jej własne życie, ale również dusza Jace’a. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko, ale czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony? Jaka cena jest zbyt wysoka, nawet za miłość?

28 listopada 2012
Gorączka
Dee Shulman 
Egmont

Nieustraszony rzymski gladiator. Lekkomyślna dziewczyna z XXI wieku. Tajemniczy wirus, który ich połączył… A.D. 152 Sethos Leontis, nadzwyczaj zręczny wojownik, nieoczekiwanie zostaje ranny i niebezpiecznie ociera się o śmierć. A.D. 2012 Niezwykle inteligentna, ale sprawiająca kłopoty Ewa zaczyna nowe życie w szkole dla wybitnie utalentowanych, ale jedna chwila w laboratorium pociąga za sobą przerażające konsekwencje. Niezwykły związek doprowadza do połączenia Ewy i Sethosa, wspólnie pracują nad rozwikłaniem zagadki dotyczącej śmiertelnego wirusa.
Obyczajowa opowieść, antyczny dramat z romantycznym wątkiem są bogatym tłem dla współczesnej powieści obyczajowej dla nastolatków. Całość to ciekawe i rozbudowane postaci, ale również fabuła skonstruowana w bardzo logiczny i przekonujący sposób mimo swojej złożoności. Gorączka podczas lektury.
Zapolujecie na którąś z tych propozycji? Ja na pewno! :) 

Na koniec grzecznie melduję, że mam już w planach kolejne recenzje  muszę je tylko napisać, a ostatnio kiepsko mi to idzie (co z resztą chyba widać) ;) Targi i związane z nimi oczekiwania wybiły mnie z rytmu! Obiecuję poprawę, a  póki co polecam piosenkę – zima nas w tym roku naprawdę zaskoczyła, więc proponuję coś na rozgrzanie (zmysłów)! 

 

28 października 2012

Drugi stosik październikowy & Targi Książki w Krakowie!

Wczoraj odwiedziłam Kraków i miałam przyjemność pojawić się na krakowskich Targach Książki. Nim jednak opowiem Wam co nieco o tym wydarzeniu, przedstawię stosiki książkowe. Pierwsze zdjęcie prezentuje nabytki, które przywiozłam z podróży:


Przede wszystkim przywiozłam ze sobą duuuużo romansów, czyli to, co "tygryski lubią najbardziej" ;) Wydawnictwo Mira Harlequin uraczyło swoich klientów wspaniałą promocją kupując jedną książkę (w obniżce chyba -20%), drugą dostajesz gratis. Szczerze mówiąc nie spotkałam się z lepszą ofertą!

1. Ewa Nowak Drzazga – od Egmontu do recenzji, dziękuję za książkę Pani Aleksandrze :)

2. Caroline Knapp Alicji K. Życiowy Poradnik Bezradnik – wyszperane w krakowskim Matrasie.

3. Susan Wiggs Zanim nadejdzie ciemność – oto pierwsza z zakupionych na targach książek u Miry; w tym momencie mam u siebie trzy powieści Susan – teraz wypadałoby je przeczytać, prawda? ;)

4. Elizabeth Bailey Wybór Sereny – dostałam w prezencie do zakupionej powieści Susan Wiggs.

5. Deborah Simmons Książę złodziei – naczytałam się tych wszystkich pozytywnych recenzji, więc kupiłam ;)

6. Anne Ashley Francuski szpieg – chociaż tytuł mnie odrzuca, to książkę z chęcią przygarnęłam, bo podobno dobra. Zobaczymy :)

7. Anne Herries Narzeczone lorda Ravensdena – tę książkę musiałam kupić, nie było innej opcji. No i sami zobaczcie  można stworzyć ładną okładkę do romansu historycznego? Można! (TU podgląd)

8. Debbie Macomber Skrawki życia dostałam, przyjęłam, przeczytam kiedyś (chociaż nie wiem, czy mi życia starczy na te wszystkie moje plany czytelnicze).

9. Debbie Macomber Dom z marzeńnabytek dla mojej przyjaciółki Madzi, okładka prześliczna!

10. Magdalena Witkiewicz Opowieść niewiernejksiążka kupiona na stoisku granice.pl, dodatkowo połączona z przyjemnością poznania autorki! Serdecznie pozdrawiam Panią Magdę i dziękuję za dedykację w książce (zdjęcie nieco niżej) :)

11. Hazel Osmond Kto się boi pana Wolfe'a?z Prószyńskiego kupione w promocji -25%. 

12. Natasha Mostert Sezon Czarownicy – przypadkowo wypatrzona w jakiejś księgarence niedaleko starego rynku. Polowałam na tę książkę w bibliotece już od dłuższego czasu, a tu taka niespodzianka!

13. John Marsden Jutro 6. Cienie – teraz jeszcze została do kupienia ostatnia część, której na targach zabrakło...

14. Dee Shulman Gorączka także od Egmontu do recenzji (plus przypinka), niedługo podzielę się z Wami opinią. Okładka jest PRZEPIĘKNA! <3

15. John Harding Siostrzyca bo Wasze recenzje mnie przekonały do zakupu tej książki. 

No i jeszcze stosik nabytków, które zdobyłam na kilka dni przed targami takie "przed-szaleństwo" ;)


1. Maggie Stiefvater Drżenie w Weltbildzie kupiłam za połowę ceny!

2. Robin Schone Kobieta Gabriela w końcu zdobyłam! Jeden z najlepszych erotyków, jaki dotychczas przeczytałam  TU moja recenzja.

3. Robin Schone Kochaneknajbardziej znana powieść Robin, także niezła, choć o wiele słabsza moim zdaniem od Kobiety Gabriela. Obie książki wyczaiłam na allegro. Recenzja Kochanka TU.

4. Marcel Pagnol Chwała mojego ojca, zamek mojej matki książki Marcela mają bardzo oryginalne okładki :)

5. Gwen Hayes Śniąc na jawie z ParanormalBookS, recenzja na dniach.

6. S.C. Ransom Błękitna nadziejatakże od PB.

7. Juraj Červenák Władca wilkówta też od PB, okładka jest niesamowita! @_@

8. Kathleen MacMahon Tak to się kończy od Bukowego Lasu, dziękuję za egzemplarz Krzyśkowi, recenzja już niedługo.

9. Eva Völler Magiczna gondola  nareszcie przybyła! Od Egmontu.

A teraz słów kilka o sobotniej wyprawie. Targi jak to targi  dużo wystawców, mało miejsca, armia ludzi. O 10.20 było już bardzo tłoczno przy wejściu, około 13 nie miałam czym oddychać. Dosłownie! Hala gigantyczna i ciężko tak naprawdę cokolwiek znaleźć (np. do Otwartego i Wydawnictwa MG nie dotarłam, bo się zgubiłam i nawet mapka mi nie pomogła :P), a te tłumy po prostu wysysały wszystkie siły. No i na domiar złego na całą halę jedna toaleta! Wyobrażacie sobie, jaka była kolejka do damskiej? Chyba nie muszę mówić :P

Ale targi to nie tylko promocje, ścisk i wystawcy. To także ludzie, z którymi tam jesteśmy oraz osoby, które tam poznajemy. Dlatego chciałabym podziękować wielu osobom za miłe spotkania, w tym Oldze za chwilę rozmowy przy gorącej czekoladzie :) Dziękuję też blogerkom, z którymi mogłam podbijać targi Sol, MałejEmily, Gosiarelli, Fonin i Scorpionicy! Dziewczyny, to był wspaniały dzień! Chociaż nie ukrywam, pogoda trafiła się okropna, a moje książki troszkę na tym ucierpiały (biedna Gorączka, najbardziej poszkodowana!). Ponadto osobne buziaki dla Fonin, która spontanicznie przygarnęła mnie pod swój dach, w wyniku czego odwiedziłam zasypaną śniegiem Warszawę (pozdro dla małego kota łobuza!) ;) No i Sol też wysyłam buziaka (Ty już wiesz, za co, psotnico!) <3

A Wy byliście na targach? Jakie wrażenia? A może planujecie pojawić się w Łodzi na Salonie Ciekawej Książki? Polecam szczerze, wszak w Łodzi jest najfajniej :D

A na koniec dodam tylko, że na kolejną taką imprezę koniecznie zatrudnię tragarza! ;]

23 października 2012

"Mechanizm serca" Mathias Malzieu

„W najzimniejszy dzień w dziejach świata, 17 kwietnia 1874, w Edynburgu rodzi się Jack. Chłopiec ma zamarznięte serce. By przeżył, ekscentryczna doktor Madeleine wszczepia mu mechanizm zegara z kukułką. Jackowi nie wolno się tylko zakochać, bo wówczas jego serce pęknie na zawsze. Ale nie da się żyć bez miłości... Delikatnie zabawna, imponująca wyobraźnią, mądra i czuła bajka – nie bajka o wielkich uczuciach, nietolerancji, zazdrości i psikusach losu, na które czasem pomaga... koktajl z łez.


To była najzimniejsza noc w dziejach świata, gdy w Edynburgu na świat przyszedł mały Jack. Odbierająca poród doktor Madeleine odkryła jednak straszną rzecz – dziecku zamarzło serce! By mogło żyć, kobieta wszczepia noworodkowi w miejsce uszkodzonego organu mechanizm starego zegarka z kukułką. Chłopiec przeżyje, ale już nigdy nie będzie w pełni zdrowy... i nigdy nie będzie mógł się zakochać, gdyż nadmierne emocje mogą go zabić. Chłopiec dorasta pod okiem Madeleine, stosując się do jej wskazówek. Aż pewnego dnia Jack spotyka małą śpiewaczkę i zakochuje się w niej... a wtedy całe jego życie całkowicie się zmienia. Pomimo groźby śmierci i napomnień doktor, Jack postanawia zaryzykować i odszukać ukochaną, bowiem życie bez miłości wydaje mu się niemożliwe i puste. Kim jest mała śpiewaczka? Czy chłopiec ją odnajdzie i wyzna swoje uczucie?

Mechanizm serca autorstwa Mathiasa Malzieu, wokalisty francuskiej grupy rockowej Dionysos, okrzyknięto baśnią dla dorosłych, lecz cóż to tak naprawdę znaczy? Czym wyróżnia się francuska, niewielka objętościowo opowieść na tle innych baśniowych historii?

„Tej nocy wdrapię się na księżyc, ułożę się na rogaliku jak w hamaku i wcale nie będę musiał zasypiać, żeby śnić.”

Narracja pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym z punktu widzenia głównego bohatera jest niezwykle interesująca, gdyż Jack przedstawia wydarzenia od chwili swoich narodzin – możemy więc razem z nim poczuć tę najmroźniejszą w dziejach noc, gdy dziecko przyszło na świat; widzimy, jak szalona doktor Madeleine postanawia ocalić noworodka, któremu zamarzło serce, a później obserwujemy życie ograniczonego przez swoje kalectwo chłopca. Dzięki bohaterowi, który wnikliwie i obrazowo przedstawia nam swoje życie i świat dookoła, możemy w pełni zrozumieć jego sytuację, poczucie wyobcowania i inności. Przez to też silniej odczuwamy jego potrzebę miłości, obawy i niepewności oraz tęsknotę za czymś, czego mu dotychczas zabraniano. Melancholijny wydźwięk opowieści wzbudza w czytelniku najróżniejsze emocje, od smutku po euforię, od znużenia po zachwyt.

„Jeśli nie pozna się smaku poziomek z cukrem, nie prosi się o nie każdego dnia.”

Myślę, że znakiem rozpoznawczym Mechanizmu serca jest pokazanie miłości z męskiego punktu widzenia – autor przedstawia pragnienia chłopca u progu dorosłości, który poza platonicznym uczuciem do ukochanej dziewczynki, targany jest także pragnieniami ciała. Dzięki temu opowieść Jacka jest bardziej realna, bardziej wiarygodna – nie uwierzyłabym bowiem w chłopięcą opowieść o motylkach w brzuchu i trzymaniu się za ręce (nawet, jeśli dzieło Mathiasa należy do gatunku fantastyki). Kolejnym ciekawym elementem książki jest osadzenie akcji pod koniec XIX wieku wyraźnie można poczuć klimat epoki wiktoriańskiej. Okazuje się jednak, że czas i miejsce nie ograniczyły twórcy w kreacji rzeczywistości – pojawiają się więc w przemyśleniach głównego bohatera odniesienia do współczesności i techniki. Powieść nie jest zamknięta w żadnych ramach, można ją dowolnie zinterpretować i odnaleźć w niej to, co dla danego odbiorcy najcenniejsze. Ostatecznie nie zabraknie ogromnych emocji, chwili zadumy, może nawet niedowierzania i złości...

„Cała przyjemność i radość, które daje miłość, muszą któregoś dnia odbić się cierpieniem. A im mocniej się kocha, tym ból będzie silniejszy. 
Doświadczysz pustki, potem udręki zazdrości, niezrozumienia, poczucia odrzucenia i niesprawiedliwości. Doznasz chłodu aż w kościach, a krew zamieni się w kostki lodu, które poczujesz pod skórą. Zegar twojego serca rozpadnie się.”

Mechanizm serca to opowieść, która zawiera w sobie wiele życiowych prawd. Myślę, że niejeden czytelnik może porównać tę historię do sławnego Edwarda Nożycorękiego – niezrozumianego przez otoczenie chłopca z „mankamentem”. Mechanizm serca to właśnie opowieść o potrzebie akceptacji i miłości, o codziennych trudnościach, niepowodzeniach oraz strachu, a także o walce z nietolerancją i przeciwnościami losu. Przyznaję, że to książka nietypowa, ale na swój sposób piękna, inteligentna, wzruszająca i zaskakująca, trochę smutna, momentami zabawna, a w ostatecznym rozrachunku zmuszająca do refleksji i dająca nadzieję. Historia Jacka pokazuje, że jeśli w życiu nie zaryzykujemy, nigdy nie zdobędziemy tego, o czym marzymy. Choć można tę opowieść zinterpretować na wiele sposobów, ja odkryłam w niej przede wszystkim emocje, które wycisnęły ze mnie niejedną łzę. Dlatego też oceniam powieść Mathiasa jako bardzo dobrą, daję ocenę 5/6 i szczerze polecam nie tylko starszym czytelnikom – ufam, że każdy w tej baśni znajdzie prawdy, które przemówią do jego duszy. 

Original: La Mécanique du Cœur
Wydawca: Świat Książki
Data wydania: 2010 


A to całość przepięknej okładki, autorem grafiki jest Benjamin Lacombe :)Dodam tylko taką ciekawostkę, że książka została zekranizowana premiera była nawet całkiem niedawno (info TU). Natomiast spodobała mi się muzyka do książki, którą skomponował i nagrał zespół autora – Dionysos. Oto jedna z ciekawszych piosenek:


18 października 2012

"Mechaniczny Książę" Cassandra Clare

„W magicznym podziemnym świecie wiktoriańskiego Londynu Tessa znalazła bezpieczne schronienie u Nocnych Łowców. Niestety bezpieczeństwo okazuje się nietrwałe, kiedy grupa podstępnych członków Clave zaczyna spiskować, żeby odsunąć jej protektorkę Charlotte od kierowania Instytutem.
Z pomocą przystojnego i autodestrukcyjnego Willa oraz zakochanego w niej Jema Tessa odkrywa, że wojna Mistrza z Nocnymi Łowcami wynika z osobistych pobudek. Mistrz obwinia ich o spowodowanie tragedii, która zniszczyła mu życie. 
Z czasem Tessa uświadamia sobie, że jej serce bije coraz mocniej dla Jema, choć nadal dręczy ją tęsknota za Willem, mimo jego mrocznych nastrojów. Czy odnalezienie Mistrza uwolni Willa od sekretów i da Tessie odpowiedzi na pytania, kim jest i dlaczego się urodziła?


Londyn pod koniec XIX wieku. Nocni Łowcy otrzymują zadanie nie do wykonania – mają tylko dwa tygodnie na odnalezienie Mistrza Mortmaina, który pragnie zniszczyć Nefilim. Dodatkowo nad londyńskim Instytutem zawisła groźba przejęcia dowodzenia przez Benedicta Lightwooda, zaciętego wroga Charlotte Branwell, obecnej opiekunki Instytutu. Młodzi wojownicy postanawiają więc czym prędzej wyśledzić miejsce pobytu Mistrza, lecz muszą poznać najpierw pobudki, jakie obudziły w nim nienawiść do Nefilim. I tak rozpoczyna się śledztwo, w którym czynny udział biorą przede wszystkim Tessa, William i James… Dokąd zaprowadzi ich droga, którą obrali? Czy Tessa w końcu pozna prawdę o swoim pochodzeniu? Jaką tajemnicę skrywa Will Herondale? I jaką rolę w tej historii odegra czarownik Magnus Bane? 

„Mówią, że czas leczy rany, ale to nie oznacza, że znika przyczyna smutku.”

Mechaniczny Książę to druga część serii The Infernal Devices (Diabelskie Maszyny), powieści autorstwa znanej amerykańskiej pisarki, Cassandry Clare. Fanom Cassandry nie muszę przedstawiać ani autorki, ani tym bardziej charakteru dzieł przez nią tworzonych; jednakże tym osobom, które pierwszy raz spotykają się z Mechanicznym Księciem zdradzę, iż Clare jest autorką bestsellerowej serii The Mortal Instruments (Dary Anioła). Zachwytów nad dziełami Cassie nie ma końca, a liczba jej fanów stale rośnie i szczerze mówiąc zupełnie mnie to nie dziwi – choć momentami mam wrażenie, iż mogłabym autorkę udusić gołymi rękoma za to, co zgotowała i co jeszcze planuje zgotować swoim bohaterom... Przyznaję jednak, że każdą jej powieść czytam z zapartym tchem, ściśniętym gardłem i bólem serca. Czy to możliwe, by książki rodziły aż tyle emocji? 

„Jesteśmy prochem i cieniami.”

Mechaniczny Książę obfituje w zaskakujące zwroty akcji, a dynamika fabuły nie pozostawia złudzeń – przy tej lekturze nie ma mowy o nudzie. Doskonała, wnikliwa narracja pozwala odbiorcy wejść do świata Nocnych Łowców i razem z nimi przeżywać niesamowite przygody, a także wczuć się w ich rozterki, niepewności i radości, zaś humor wpleciony w dialogi bohaterów niejednokrotnie wywołuje uśmiech na ustach czytelnika. Opowieść, pomimo rozbudowanej fabuły i wielowątkowości, łączy się w spójną całość i zaskakuje dopracowaniem – nic nie jest przypadkowe, wszystkie działania prowadzą w konkretnym kierunku, a każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Otrzymujemy klarowny obraz rzeczywistości, w której żyją Nocni Łowcy – możemy zobaczyć m.in. szalone sceny walk czy mechaniczne automaty stworzone przez Mistrza, a także poczuć emocje targające bohaterami. Kreacja postaci wydaje się wyjątkowo niepokojąca, ale i zaskakująca – Cassandra powoli odkrywa karty, przedstawiając nam przeszłość Willa i pobudki, jakie kierują jego zachowaniem. Ponadto skupia się na Jemie i wyraźnie oferuje nam wybór pomiędzy jednym a drugim chłopcem, kreując nowe spojrzenie na „trójkąt miłosny” i dając możliwość zastanowienia się nad położeniem Tessy, Willa i Jema. Tessa Gray natomiast znajduje się w centrum wydarzeń, a jej wybory i zachowania nie zawsze wydają się słuszne, choć podkreślają niewygodną, wręcz dramatyczną sytuację, w której dziewczyna się znajduje.

„- A jakiego koloru jest twoja dusza, Willu Herondale? 
- Fioletoworóżowa.” 

Cassandra Clare ma niepokojącą manię uprzykrzania życia swoim bohaterom, co zauważymy nie tylko przy lekturze serii Diabelskie Maszyny, ale także przy Darach Anioła. W Mechanicznym Księciu autorka nie przestaje nas zadziwiać, choć muszę zaznaczyć, że kilka kwestii wyjaśnia i pozwala odbiorcy uporządkować dotychczas zdobyte wiadomości. Wiemy jednak, że to dopiero cisza przed burzą – są rzeczy, które nadal pozostały zagadką i nadal czekają na odkrycie. Niestety Cassandra poddaje bohaterów takim sytuacjom, które niejednokrotnie będą ponad nasze siły – nie zabraknie więc łez (dużej ilości łez!) i nerwów. Nie zabraknie wyrzutów i niedowierzania,  złości oraz bezsilności. I nie zabraknie miłości, obezwładniającej  i szalonej, która nie pozwoli na złapanie oddechu na długo po skończonej lekturze… 

„Pragnąłem to zrobić w każdym momencie każdej godziny każdego dnia,  
odkąd cię poznałem.”

Mechaniczny Książę to niezwykle udana kontynuacja, która wyraźnie podnosi poziom Diabelskich Maszyn. Przyznaję otwarcie – sequel totalnie mnie w sobie rozkochał. Ponadto o ile w tomie pierwszym w ogóle nie czułam klimatu XIX wieku, a kreacja świata przedstawionego pozostawiała wiele do życzenia, o tyle w tomie drugim moje nieprzychylne spojrzenie zostało całkowicie zepchnięte na dalszy plan – liczyły się jedynie emocje, które wywołała we mnie opowieść. Autorka zmusza widza do przemyśleń, do postawienia się w nierzadko dramatycznej sytuacji bohaterów i do zastanowienia się nad tym, jak my byśmy postąpili, będąc w ich położeniu. Znakiem rozpoznawczym jej dzieł jest przede wszystkim maksymalna komplikacja życia postaciom, które wykreowała – w Mechanicznym Księciu otrzymamy tego absolutny popis. Jaki będzie finał? Co nas czeka w Mechanicznej Księżniczce, ostatnim tomie serii? Szczerze mówiąc boję się już samego tytułu kontynuacji! I boję się tego, co będę czuła, gdy sięgnę po finałową część trylogii... Mechaniczny Książę mnie zachwycił i wzruszył, wywołał uśmiech i rozpacz, niejednokrotnie doprowadził do łez. Dreszcz podniecenia i zachwytu nieustannie towarzyszyły mi w trakcie podróży do wiktoriańskiego Londynu i Instytutu Nocnych Łowców, a była to przygoda niezwykła, wzruszająca i zapadająca głęboko w pamięć. Dlatego też nie mogę dać Mechanicznemu Księciu innej oceny jak 6/6! Jestem całkowicie, bezsprzecznie i dokumentnie zakochana w tej historii  oraz… w Williamie Herondale! Komu polecam serię Diabelskie Maszyny? Każdemu! Bez wyjątków! Tak po prostu.

Original:
The Infernal Devices Book Two: The Clockwork Prince

Wydawca: MAG
Data wydania:  9.05.2012

Will or James? The choice is yours!


A oto i cała seria The Infernal Devices:


Moja recenzja Mechanicznego Anioła -> TU

Trailery: ten pierwszy naprawdę zdradza wiele z fabuły, ale jest świetnie zrobiony, więc w sumie polecam ;) Natomiast ten drugi strasznie przeżywam (przy scenie książkowej niejedną łzę się uroniło, oj niejedną...) ;]

16 października 2012

"Century. Ognisty Pierścień" Pierdomenico Baccalario

Co sto lat ludzkość zostaje poddana próbie. Co sto lat czwórka nastolatków musi podjąć wielkie wyzwanie. Właśnie upływa kolejne sto lat i nadszedł czas, aby wybrać tych, którzy sprostają zadaniu. Historia zaczyna się w Rzymie, Mieście Ognia.

29 grudnia, Rzym. W ciemnościach biegnie mężczyzna, trzymając w dłoni walizkę. Szuka czworga dzieci. Właśnie w tym momencie Elektra, Sheng, Mistral i Harvey wymykają się z hotelu, aby zwiedzać pokryte śniegiem miasto. Kilka godzin wcześniej nawet się nie znali, lecz właśnie odkryli, że łączy ich data urodzin: 28 lutego. Mężczyzna, widząc dzieci, nie ma wątpliwości. To właśnie ich szuka. Powierza Elektrze cenną paczkę i ucieka. W środku dzieci znajdują dziwną, drewnianą mapę… To początek wyzwania.”


To był całkowity przypadek – zbieg okoliczności, powiedzieliby co rozsądniejsi. Ale dla Elektry cała sytuacja wydawała się mocno podejrzana. A zaczęło się od tego, że jej niepoprawnie nieogarnięty tata zrobił błąd w rezerwacjach ich hotelu, w wyniku czego zaproszonymi gośćmi okazały się aż trzy rodziny, choć teoretycznie miała przyjechać tylko jedna. I tak oto Elektra poznaje dzieciaki z różnych stron świata – Mistral z Francji, Shenga z Chin i Harveya ze Stanów. Każde z nich żyje w zupełnie innym świecie, każde jest indywidualne i oryginalne. Ale łączy ich jedno… ta sama data urodzenia – 29 lutego. Czy to aby na pewno tylko przypadek?

Century. Ognisty Pierścień to moja pierwsza przygoda z twórczością Pierdomenico Baccalario i jednocześnie pierwszy tom czterotomowej serii dla młodzieży. Do sięgnięcia po lekturę przede wszystkim skłoniło mnie nazwisko autora – słyszałam bowiem już nie raz o jego serii Ulysses Moore i z czasem nabrałam chęci na zapoznanie się z twórczością popularnego włoskiego pisarza. Kiedy więc okazało się, że Wydawnictwo Olesiejuk wznawia wydanie Century, z chęcią sięgnęłam po Ognisty Pierścień.

W pierwszej części Century czytelnik zostaje otoczony zagadkami, które wymagają szybkiego rozwiązania – od samego początku powieść jest tajemnicza, zmusza odbiorcę do pilnego śledzenia każdego wątku, a także do rozpoczęcia własnego śledztwa, które może wyjaśnić wszystkie sekrety zawarte w powieści. Kompozycja książki okazała się wyjątkowo oryginalna – powieść została podzielona na części, które oddzielają cztery stasimony, mające odwzorować pieśni chóru w starożytnych, greckich sztukach teatralnych. Autor wyraźnie czerpie ze starożytności, wplatając w opowieść ciekawostki z historii Rzymu (przede wszystkim z czasów Nerona) i podania o znanych filozofach, a wszystko to zgrabnie ubiera we współczesną intrygę i tajemnice mogące wstrząsnąć światem. Do tego szczypta magii, odważni bohaterowie, niebezpieczne, czarne charaktery i voila! Recepta na udaną powieść przygodowo – sensacyjno – fantastyczną dla młodzieży gotowa!

Narrator wszechwiedzący przedstawia wydarzenia oczami różnych bohaterów, opowiadając o ich przygodach w czasie teraźniejszym, co dodatkowo dynamizuje akcję. Choć opowieść przede wszystkim skierowana jest do osób młodszych – dzieci i młodzieży, to także i starsi odbiorcy mogą spędzić z lekturą miłe chwile – wszystko dzięki temu, że akcja cały czas gna przed siebie, a kolejne zagadki piętrzą się przed bohaterami. W dodatku język powieści jest obrazowy i nieskomplikowany. Niestety początkowo bardzo denerwował mnie sposób składania zdań przez autora – zdania są proste, zbudowane na częstych powtórzeniach i notorycznym przywoływaniu imion bohaterów. Być może jest to cecha charakterystyczna Baccalariego – niestety nie znam innych jego dzieł, by móc to ocenić jednoznacznie.

Kreacja postaci wyszła bardzo zgrabnie – przede wszystkim w przypadku głównej czwórki młodych bohaterów, którzy zostają niespodziewanie wplątani w wielką sprawę i muszą odkryć sekrety mrocznej przepowiedni. Elektra, Mistral, Harvey i Sheng to dzieciaki z różnych stron świata i jednocześnie całkowicie różne od siebie jednostki. Łączy ich natomiast głód przygody i odwaga niespotykana u tak młodych, na pierwszy rzut oka zwyczajnych dzieciaków. Ale kto powiedział, że są zwyczajni?

Miłym dodatkiem dla odbiorcy będzie wkładka, którą wydawca umieścił w centralnej części książki – to zbiór zdjęć, przedmiotów i innych drobiazgów, z którymi bohaterowie mieli do czynienia, zakomponowana na podobieństwo teczki z dokumentami. Znajdziemy więc np. zdjęcie kluczy, mapę miasta, a nawet fragmenty listów. Wszystkie te przedmioty, dodatkowo przedstawione na kolorowym, twardym papierze, pozwalają poczuć magiczny klimat, dzięki któremu historia wydaje się niesamowicie realna!

Century. Ognisty Pierścień to początek niezwykłej przygody, która swoją tajemniczością i dynamiką zapiera dech, a świetne ukazanie współczesnego Rzymu pozwala czytelnikowi przenieść się do Wiecznego Miasta i razem z bohaterami wziąć udział w wielkiej przygodzie. To opowieść o intrygach, pogoniach i prastarych przepowiedniach mogących odmienić współczesny świat, a także o sile natury, która w serii Century gra pierwsze skrzypce. Przede wszystkim jednak to opowieść o nastolatkach, które pokonują własne słabości, o sile przyjaźni i zaufania, a także o poszukiwaniu własnej tożsamości. Ognisty Pierścień jest zapowiedzią szalonych przygód w tomach kolejnych, a jednocześnie początkiem podróży w najróżniejsze zakątki świata, podróży podporządkowanej żywiołom. Historię Elektry, Mistral, Harveya i Shenga polecam więc nie tylko młodym, ale i starszym odbiorcom – każdemu, kto lubi sekrety przeszłości czekające od setek lat na ich rozwiązanie. To niewątpliwie książka dla ludzi młodych duchem – dla tych, którzy nie boją się marzyć i chcieliby przeżyć wspaniałą przygodę ;) Polecam i daję ocenę 4+/6!

Original: Century # 1 L'anello di fuoco
Wydawca: Olesiejuk
Data wydania: 29.02.2008, wznowienie: 2012 

Cała seria Century:  
#1 Ognisty pierścień  
#2 Kamienna Gwiazda 
#3 Miasto Wiatru 
#4 Pierwotne Źródło

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Olesiejuk :)