12 lipca 2015

Wakacyjny stosik książkowy :)

Dawno nie było u mnie stosików książkowych. Przez ostatnie tygodnie powolutku zbierałam nowości i w końcu mogę Wam pokazać efekty :D Prezentacji dokona mój kochany, malutki Szczerbatek :)


Pierwszy stosik: Małe cuda od Filii (recenzja TUTAJ), Pod kloszem od Bukowego Lasu (recenzja TUTAJ), Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął oraz Szczęście w twoich oczach to nabytki własne, natomiast trzy tomy serii Gabaldon - Obca, Uwięziona w bursztynie i Podróżniczka - to egzemplarze recenzenckie od Świata Książki (recenzja Obcej TUTAJ).

Drugi stosik to książki, które otrzymałam od Kawerny w ramach współpracy. A więc dostałam obie części Malowanego człowieka, Szczury Wrocławia i cztery tytuły z Uniwersum Metro 2033  - Do światła, Dziedzictwo przodków, Ciemne tunele oraz Szepty Zgładzonych :)

Nie mam pojęcia, kiedy przeczytam te wszystkie książki :D Ktoś już o tym kiedyś powiedział - w pakiecie z nowymi lekturami powinniśmy też dostawać czas na ich przeczytanie ;)

09 lipca 2015

Sierpniowe zapowiedzi Świata Książki

12 sierpnia to będzie magiczna data dla fanów Świata Książki. Właśnie tego dnia wydawnictwo przekaże w ręce czytelników kilka niesamowicie obiecujących książek. Specjalnie dla Was przedstawiam dzisiaj te najciekawsze tytuły :)

Premiera: 12 sierpnia 2015


29
Adena Halpern

"Zabawna, dająca do myślenia powieść o kobiecie, która żałuje wielu rzeczy ze swej przeszłości do chwili, gdy wypowiedziane przez nią życzenie zmieni jej życie i życie kochających ją osób. Ta zręcznie opowiedziana historia przemówi do dwudziestodziewięciolatek w każdym wieku.

Jane Heller, autorka powieści Szczęśliwe gwiazdy 

Młodym bywa się tylko dwa razy…

Ellie Jerome, młoda duchem siedemdziesięciopięciolatka, uważa, że więcej łączy ją z dwudziestopięcioletnią wnuczką Lucy, niż z pięćdziesięciopięcioletnią córką Barbarą. Ellie robi wszystko, aby czuć się młodo i absolutnie nie ma ochoty obchodzić swych siedemdziesiątych piątych urodzin. Stając nad tortem obstawionym świeczkami ,najbardziej pragnie, żeby choć przez jeden dzień mieć znowu dwadzieścia dziewięć lat. Kto może przypuszczać, że jej życzenie się spełni?

29 to historia o trzech pokoleniach kobiet, których wiedzę o sobie i najbliższych zweryfikuje ten jeden magiczny dzień. Ellie się przekona, że codzienność dwudziestoparolatek wcale nie jest taka beztroska, jak jej się wydawało. Radość z odzyskanej młodości skłoni ją do przemyśleń, czy chciałaby przeżyć całe życie na nowo. Czy odważy się być młoda dłużej niż ten jeden dzień kosztem rozstania z tymi, których kocha?

Lekka i zabawna 29 to magiczna podróż w świat rodziny i miłości, ale też prawdziwa lekcja życia."

Ognisty krzyż
Diana Gabaldon

"Nie przegapcie żadnej części sagi Diany Gabaldon, fascynującej opowieści o podróżniczce w czasie Claire Randall i osiemnastowiecznym Szkocie Jamiem Fraserze.

Claire Randall nie jest zwyczajną kobietą, tak jak nie jest zwyczajne jej życie z mężem, Jamiem Frasierem. Ich miłość trwa poza wymiarami, ponieważ Claire jest podróżniczką w czasie, którą nieznane siły wyrwały z XX wieku i przeniosły dwieście lat wstecz, w świat, pełen niebezpieczeństw, ale też płomiennej namiętności.

Jest rok 1770. Claire i Jamie rozpoczynają nowe, wspólne życie na dzikich terenach Północnej Karoliny. Claire wie, co się tu wydarzy w następnych dwóch latach i dzieli się swoją wiedzą z mężem. Ale ta wiedza, dość ogólna i nieobejmująca najbliższej przyszłości, nie zdoła uchronić jej najbliższych przed tragicznymi wydarzeniami…"

Nieznajomy mąż
Holly Peterson

"Nowa książka autorki bestsellerowego Niańka – porywająca powieść o miłości i nauce wiary we własne siły.

Allie Crawford wiedzie życie, o jakim zawsze marzyła – jest zastępczynią szefa cenionej firmy PR, ma dwoje dzieci, które uwielbia, oraz wspaniałego i na dodatek przystojnego męża. Wade kieruje popularnym magazynem informacyjnym i zapewnia rodzinie stabilne, a zarazem ekscytujące życie w Nowym Jorku, Allie zaś wierzy, że tego właśnie jej potrzeba, by czuć się bezpieczną i szczęśliwą.

Gdy podczas przyjęcia Allie znajduje Wade’a zamkniętego w pralni z olśniewającą blond pięknością, jej życie wywraca się do góry nogami. Zaczyna myśleć, że jej małżeństwo jest bardziej fasadą niż czymś rzeczywistym. A gdy z Allie kontaktuje się dawna miłość, natomiast nowy znajomy jest nią coraz bardziej zainteresowany, dochodzi ona do wniosku, że prawdopodobnie nie kocha męża, lecz swoje wyobrażenie o nim.

W tej pełnej zwrotów akcji opowieści inteligentnej, wychowującej dzieci i ciężko pracującej kobiety, są spisek, intryga i wielkie namiętności. To także książka o odkrywaniu w sobie siły zdolnej przezwyciężyć wszelkie obawy."

Dom na niebie. Szokująca relacja dziennikarki więzionej przez muzułmańskich porywaczy
Sara Corbett, Amanda Lindhout

"Amanda Lindhout w dzieciństwie uciekała od życia naznaczonego przemocą w świat wyobraźni. Przeglądając strony "National Geographic", marzyła o podróżach do egzotycznych miejsc. Po latach postanowiła zrozumieć świat i nadać swemu życiu sens. Za zaoszczędzone pieniądze przewędrowała z plecakiem Amerykę Łacińską, Laos, Bangladesz i Indie, a potem, z każdą przygodą nabierając odwagi, pojechała do Sudanu, Syrii i Pakistanu. W Afganistanie i Iraku, krajach rozdartych wojną, pracowała jako początkująca reporterka telewizyjna. W sierpniu 2008 roku pojechała do Somalii - "najbardziej niebezpiecznego miejsca na ziemi". Czwartego dnia została uprowadzona przez grupę zamaskowanych mężczyzn.

Amanda spędziła w niewoli 460 dni. Przeszła na islam, żeby ocalić życie, podjęła też próbę ucieczki. Przetrwała dzięki odwadze i nadziei. W chwilach głębokiej rozpaczy odwiedzała powstały w wyobraźni Dom na Niebie, położony wysoko ponad światem kobiety przetrzymywanej w kompletnych ciemnościach, skutej łańcuchami i poddawanej torturom.

„Jedna z najbardziej niezwykłych książek, jakie czytałam. Poruszająca, dręcząca, pełna nadziei, przynosząca wyzwolenie i głęboko prawdziwa. To opowieść o człowieczeństwie i braku człowieczeństwa. Książka piękna, wstrząsająca, heroiczna - jak krzyk niezgody na zniewolenie i skłaniające do pokory wezwanie do modlitwy.” Elizabeth Gilbert, autorka Jedz, módl się, kochaj.

Amanda Lindhout jest założycielką The Global Enrichment Foundation, organizacji non-profit, która wspiera zrównoważony rozwój, inicjatywy edukacyjne oraz pomoc humanitarną w Somalii i Kenii. Więcej informacji na stronach: amandalindhout.com oraz globalenrichmentfoundation.com"


I jak, zaciekawieni? Ja na pewno sięgnę po powieść 29, ciekawi mnie także kolejna część Obcej - Ognisty krzyż :)

04 lipca 2015

Wyniki konkursu z książką "Pod kloszem"

Dziś czas na ogłoszenie wyników mojego konkursu organizowanego wspólnie z wydawnictwem Bukowy Las, w którym do wygrania była książka Pod kloszem Meg Wolitzer! :) 

Do rywalizacji zgłosiło się 9 osób, którym bardzo serdecznie dziękuję za udział i za poświęcony czas. Wasze typy książek najlepszych na smutek bardzo mi się podobały, zanotowałam sobie kilka wartych uwagi tytułów. Niestety nie każdego będę mogła nagrodzić, bowiem mam tylko jedną nagrodę i może ona trafić tylko do jednej osoby. Nie ukrywam – miałam straszny dylemat z wyborem najlepszej odpowiedzi. I w sumie przesiedziałam nad tym cztery dni, ale w końcu udało mi się podjąć decyzję i wytypować zwycięzcę! :) 


Który tekst wygrywa? 


„Według mnie najlepszą książką na smutek jest "Miasto kości" Cassandry Clare jak i pozostałe części serii. Autorka postawiła na humor i zabawne dialogi pojawiają się na każdej stronie, dzięki nim co chwila uśmiechałam się pod nosem albo wybuchałam śmiechem. Książka mocno wciąga, a świat w niej przedstawiony jest dopracowany w najmniejszych szczegółach. Mam nadzieję, że kiedyś przeczytasz "Miasto kości" i Tobie również przypadnie do gustu.” 


A więc Pod kloszem otrzymuje... 








Ola z Książek Miasto


Olu, znam Miasto Kości i przyznaję, że to dobry wybór na smutki. Serdecznie gratuluję zwycięstwa!

01 lipca 2015

"Obca" Diana Gabaldon

„Nie przegapcie żadnej części sagi Diany Gabaldon. W tych bestsellerowych książkach ożywa fascynująca opowieść o podróżniczce w czasie Claire Randall i osiemnastowiecznym Szkocie Jamiem Fraserze.

Jest rok 1945. Claire Randall, pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, wraca z frontu i spędza z mężem wakacje w Szkocji. W czasie spaceru natrafiają na kamienny krąg. Claire dotyka głazu i... zostaje przeniesiona do roku 1743. Nagle zjawia się w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dostaje się w sam środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu i mogą złamać serce...”


Mamy rok 1945. Claire Randall, dwudziestokilkuletnia mężatka, która w czasie wojny pracowała jako pielęgniarka, wraz z mężem wyjeżdża na wakacje do Szkocji. Oboje bardzo się kochają, spędzają ze sobą każdą wolną chwilę i jednocześnie odkrywają tajemnice urokliwej północy. Zbieg najróżniejszych okoliczności przerywa jednak sielankę – Claire z nieznanego powodu nagle trafia w sam środek potyczki pomiędzy Szkotami a angielskimi żołdakami i okazuje się, że… przeniosła się w czasie! Kobieta jest przerażona i trudno jej uwierzyć, że znalazła się w XVIII wieku, lecz mimo to nie pozwala sobie na chwilę słabości – zrobi wszystko, by powrócić do domu i ukochanego Franka. Do czasu…

źródło
Pierwsze polskie wydanie Obcej Diany Gabaldon miało miejsce w 1999 roku. Teraz Świat Książki powraca z serią w nowym, poprawionym wydaniu, aby na jesień 2015 roku zaprezentować fanom autorki najświeższy, ostatni, ósmy tom przygód Claire Randall. Kiedy sięgnęłam po Obcą, nie byłam do końca pewna, czego się spodziewać. Opinie o tej niezwykle rozbudowanej sadze są bardzo różnorodne, jednym seria się szalenie podoba, inni zaś nie pozostawiają na niej suchej nitki. Co takiego ma w sobie Obca, że wywołuje tak skrajnie różne emocje? Już sam fakt, że serię Diany Gabaldon przetłumaczono na 19 języków i wydano w 23 krajach, daje do myślenia.

Narratorem powieści jest główna bohaterka – Claire. Jej opowieść czyta się lekko i – pomimo sporej objętości (książka ma ponad 700 stron!) – także dosyć szybko. Opowieść ma w sobie baśniowy, nierzeczywisty klimat, który wciąga czytelnika w opowieść już od pierwszych stron. Kreacja bohaterów także przypadła mi do gustu – autorka ma dar do nakreślania postaci za pomocą kilku dobrze dobranych słów. 

Książka ma jednak sporo minusów. Przede wszystkim pojawia się za dużo scen erotycznych, w dodatku niezbyt fantazyjnie przedstawionych. Akcja powieści jest rozwleczona, w sumie spokojnie można było upchnąć tę historię w 400 stronach. Ponadto nie wszystkie fakty historyczne są zgodne z prawdą i to także momentami mi przeszkadzało. No i główny bohater – amant, którym podobno zachwyca się tak wiele czytelniczek. Mnie do siebie nie przekonał, a momentami nawet irytował.

Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że pomimo tak wielu mankamentów, Obca szalenie mi się podobała! Jest coś takiego w tej historii, co nie pozwala oderwać się od lektury, co sprawia, że czytelnik kibicuje bohaterce, zachłannie przewracając kolejne strony książki w poszukiwaniu kolejnych zapierających dech przygód. Obca nie jest lekturą idealną, wiele rzeczy należałoby w niej poprawić, ale to nie zmienia faktu, że czyta się ją wyśmienicie. Historia ma w sobie bliżej nieokreśloną magię, która pochłania bez reszty, rozbudza wyobraźnię i budzi w odbiorcy głód historii. Nie spodziewałam się, że to napiszę, ale słowo się rzekło – z pewnością sięgnę po kolejny tom serii, zaś Obca dostaje ode mnie ocenę 5/6!

Original: Outlander
Wydawca: Świat Książki
Data wznowienia: 18.03.2015
Ilość stron: 711

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Świat Książki!

Książka bierze udział w wyzwaniu: